Legjenda e Manchester United dhe ish-shefi i Sunderland Roy Roy është i etur për t’u rikthyer në menaxhim dhe dëshiron të bëhet trajneri tjetër i Celtic.

Hoops është në kërkim të një personi të ri në krye, pasi Neil Lennon u largua nga klubi pas një sezoni të mjerueshëm, i cili ka kulmuar me rivalët e hidhur Rangers që marrin kurorën e tyre të Premierës Skoceze në një kanter.

Roy Keane
Keane është i interesuar të rikthehet në menaxhim | Pishinë / Getty Images

Dhe Dielli raporton se Keane është i interesuar të marrë përsipër klubin ku ai përfundoi karrierën e tij profesionale duke luajtur, pasi ai sheh një kthim tronditës në menaxhim pas disa viteve jashtë lojës

Irlandezi ka ndezur ekranet tona televizive gjatë dy viteve të fundit, duke performuar si një ekspert i drejtpërdrejtë dhe pa kuptim për Sky Sports. Ai më parë kishte vepruar si ndihmësi i Martin O’Neill për ekipin kombëtar të Republikës së Irlandës, dhe pastaj kaloi periudha të shkurtra në Aston Villa dhe Nottingham Forest.

Por 49-vjeçari është i etur për një rikthim në stërvitje dhe e sheh Celtic si mundësinë perfekte për të rindezur karrierën e tij. Keane do të kishte për detyrë të merrte Bhoys përsëri në majën e futbollit Skocez dhe të rrëzonte Steven Gerrard dhe të pandalshëm Rangers.

Gers janë të pamposhtur në kampionat këtë sezon, duke postuar 28 fitore të pabesueshme në 32 ndeshje.

Roy Keane
Keane e përfundoi karrierën e tij te Celtic | Laurence Griffiths / Getty Images

Do të duhet një karakter i fortë për të riformuar këtë nën-performancë Kelt anash, dhe Keane mund të ishte njeriu i duhur për këtë punë. Ai më parë e ka refuzuar rolin në Parkhead, por besohet se ai do të ‘kërcejë’ në këtë rast, nëse ka mundësi.

Ai përballet me një konkurrencë të ashpër për vendin e nxehtë, me Eddie Howe dhe Stoke City menaxheri Michael O’Neill gjithashtu lidhet me postimin. Në fakt, 90 minuta ekskluzivisht e zbuluar se O’Neill ka një numër admiruesish në klub, dhe ai gjithashtu është nën konsideratë serioze, nëse ata mund ta tërheqin atë larg Pottery.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu