Taktiku 49-vjeçar gjithashtu ndjeu që skuadra e tij pësoi gola të lirë kundër Stellies, të cilët shënuan golin e tyre të parë pas gabimit të Rivaldo Coetzee

Trajneri kryesor i Mamelodi Sundowns, Manqoba Mngqithi ishte një njeri i lehtësuar pasi skuadra e tij siguroi një fitore të vështirë kundër Stellenbosch FC të Mërkurën në mbrëmje.

Brazilianët pretenduan një fitore me kohë shtesë 3-2 ndaj Stellies në Nedbank Cup 32 ndeshjen e fundit që u luajt në Loftus Versfeld Stadium në Pretoria.

Sundowns dukeshin të destinuar të fitonin 2-1 pasi Gaston Sirino shënoi në minutën e parë të kohës së ndaljes, por Stellenbosch rrëmbeu një gol barazimi të vonuar përmes Phathutshedzo Nange.

Heroi i krahëve Peter Shalulile rrëmbeu golin e fitores së Masandawana në pjesën e dytë të kohës shtesë dhe Mngqithi tha që Stellies gjithmonë i djersin brazilianët.

Çfarë është thënë

“Oneshtë një nga ato lojëra që ne e dinim se do të ishte shumë e vështirë. Ne prisnim që ata do të mbroheshin me një bllok shumë të ulët dhe kur ta bënin atë, kjo kërkon shumë nga ne,” i tha Mngqithi TV SuperSport.

“Ndonjëherë mendoja se po e lëviznim topin pak ngadalë, gjë që nuk na ndihmoi për t’i gjetur hapjet më shpejt. Ne vazhdonim ta kërkonim atë. Kjo është arsyeja pse ne sollëm lojtarë që mund të luanin midis vijave dhe gjithashtu Thapelo [Morena] për të na ofruar më shumë gjerësi dhe shpejtësi anash.

“Të jem i sinqertë, ne e dinim se nuk do të ishte një lojë e lehtë. Gjithmonë do të ishte tronditëse. Por mendoj se ishte mirë për shikuesit në shtëpi sepse një lojë me pesë gola është gjithmonë argëtuese, por nëse shikon në golat që pësuam ishin gola shumë të lirë “.

“Ja, ne e kemi parashikuar atë [Ashley] Du Preez do të ishte problem. Unë pashë që nga fillimi i ndeshjes që ai menjëherë zuri një pozicion në njërën anë të mbrojtjes sonë qendrore dhe thashë ‘këtu do të shkojmë’ sepse e dija që ata po kërkonin atë hapësirë ​​prapa mbrojtjes, “vazhdoi ai.

“Për fat të mirë ne u morëm me ato situata, por dhamë një gol shumë budalla. Por askush nuk do të thotë se nuk ishim të vetëdijshëm se Du Preez do të shkaktonte probleme në mbrojtjen tonë, Skelem gjithashtu. Stanley [Dimgba] nigeriani jep një llogari shumë të mirë të tij pas mbrojtjes.

“Por duhet të them se ata janë një ekip shumë i vështirë për t’u luajtur. Sa herë që luajmë Stellenbosch gjithmonë djersitemi. Por nuk e mbaj mend që ishte një lojë me pesë gola. Unë gjithmonë mbaj mend që ishte një ose dy gola.

“Unë përgëzoj punën e madhe dhe ndërrimin që djemtë vendosën. Por ne ende nuk jemi të sigurt sa duhet para golit.”

Pse ka rëndësi dhe cila është pamja më e madhe?

  • Fitorja pa kampionët mbrojtës Sundowns të kalonin në Raundin e 16 të Kupës së Nedbank, duke iu bashkuar ish-klubit të PSL Polokwane City, të cilët tani po bëjnë fushatë në Divizionin e Parë Kombëtar.
  • Masandawana po kërkon të bëhet skuadra e parë për të mbrojtur me sukses Kupën Nedbank që kur rivalët e tyre në Tshwane SuperSport United fituan trofe me radhë midis 2016 dhe 2017.
  • Shpresat e Sundowns për të fituar një triple tjetër janë të gjalla pasi ata po garojnë gjithashtu në PSL dhe Caf Champions League, pasi kanë fituar tre trofe sezonin e kaluar.
  • Brazilianët janë vendosur të marrin gjigantin sudanez Al Hilal Omdurman në ndeshjen e tyre të parë në Ligën e Kampionëve në shtëpi më 13 shkurt.

Lebogang Ditsele, Jwaneng Galaxy & Andile Jali, Mamelodi Sundowns, janar 2021

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu