Me takimin e vështirë drejt një barazimi, anësori malian u dha Roosters të gjitha pikat në lojë kundër njerëzve të Hamza Hamzaoglu

Hadi Sacko ishte heroi i Denizlispor pasi i kishte frymëzuar ata në një triumf 3-2 ndaj Yeni Malatyaspor në takimin e Superligës Turke të së Shtunës.

Me ndeshjen që shkonte drejt një barazimi 2-2 në Denizli Ataturk Stadium, lojtari i Mali zgjidhi takimin e ngushtë 10 minuta para kohës së plotë.

Pasi u përkulën 3-0 në Besiktas për herë të fundit në dalje, Roosters u përballën me anën e Hamza Hamzaoglu me ambicien e vulosjes së të gjitha pikave në lojë – një rezultat i cili do të lehtësonte shqetësimet e tyre për rënien – por ata u fiksuan nga greva e minutës së 16-të të Stephen Mallan.

Duke mbledhur një pasim nga Mustafa Eskihellac, ish-futbollisti i ri i Skocisë shpoi topin pranë portierit Cenk Gonen nga një distancë e afërt.

Kjo epërsi zgjati për 15 minuta ndërsa nikoqirët barazuan përmes Hugo Rodallega. Sulmuesi kolumbian bëri një portier të bukur të së kaluarës, Ertac Ozbir, në skajin e zonës së Golit të Malatyaspor.

Një minutë para pushimit të gjysmës së kohës, ata morën epërsinë e mesfushorit turk Rexhep Niyaz i cili kontrolloi një pasim nga Muris Mesanovic para se të çonte topin përpara duke sulmuar Gonen.

Në minutën e 77-të, Benjamin Tetteh solli YMS në barazimin me një goditje të thjeshtë pasi portieri Ozbir kishte dështuar me kokë nga Adem Buyuk.

Sidoqoftë, ishte Sacko ai që tha fjalën e fundit pasi goditi në shtëpi një pasim të Rodallega për kënaqësinë e shokëve të tij të skuadrës. Qëllimi ishte i dyti në fushatën 2020-21.

Afrikani 26-vjeçar u zëvendësua për Oguz Yilmaz në minutën e 83-të ndërsa mbrojtësi tunizian Ayman Ben Mohamed ishte në veprim nga fillimi në fund. Ndërsa, mesfushori Togolese Matthieu Dossevi ishte një zëvendësues i papërdorur.

Karim Hafez i Egjiptit, Issam Chebake i Marokut, Teenage Hadebe i Zimbabves dhe Tetteh luajtën nga fillimi në fund për ekipin vizitues.

Moryke ​​Fofana i Cote d’Ivoire zëvendësoi Mustafa Eskihellac në minutën e 64-të, por Jody Lukoki i Kongos dhe Aly Malle i Mali nuk luajtën asnjë rol në thrillerin me pesë gola.

Edhe me këtë rezultat, Denizlispor mbetet në ujërat e rënies me vetëm 24 pikë nga 27 largime, por Yeni Malatyaspor zë vendin e 13-të me 31 pikë me një lojë më shumë.

Sacko do të synonte të shtonte numrin e golave ​​të tij kur klubi i tij të merrte Gaziantep FK në 14 Mars.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu