Pas shfaqjes së tij të dukshme kundër burrave të Julian Nagelsmann të martën, përfaqësuesi i Egjiptit është për një çmim individual

Mohamed Salah i Liverpool është përzgjedhur në listën e ngushtë të Lojtarit të Javës në Champions.

Egjiptiani paraqiti një paraqitje të ndeshjes pasi gjeti rrjetën në pjesën e dytë ndërsa Reds siguruan një triumf 2-0 jashtë radhe ndaj RB Leipzig në përballjen e Round of 16 në ndeshjen e parë në Red Bull Arena.

Me takimin ende pa gola, Marcel Sabitzer luajti një pasim të lirshëm drejt Angelino dhe ish-ylli i AS Roma përgjoi dhe u rrit përpara në portë përpara se të gjuante portierin e kaluar Peter Gulacsi në minutën e 53-të.

Ai do të garojë me Kylian Mbappe të Paris Saint-Germain, Erling Haaland të Borussia Dortmund dhe Sergio Oliveira të FC Porto për vlerësimin individual.

Francezi Mbappe gjeti rrjetën në tre raste ndërsa parisienët heshtën Barcelonën e Lionel Messi 4-1 në Camp Nou. Falë hat-trick-ut të tij, 22-vjeçari u bë vetëm lojtari i tretë që shënoi një hat-trick të Ligës së Kampionëve kundër Blaugrana, pasi Faustino Asprilla e bëri këtë për Newcastle dhe Andriy Shevchenko për Dynamo Kyiv (të dy në 1997).

Nga ana tjetër, Haaland ishte në shënjestër dy herë pasi skuadra e tij në Bundesliga fitoi një triumf 3-2 ndaj Sevilla të mërkurën në mbrëmje. Me dyfishin e tij, sulmuesi 20-vjeçar Norvegjez u bë lojtari i parë në historinë e turneut që shënoi të paktën 17 gola në 13 paraqitjet e tij të para.

Për mesfushorin ndërkombëtar të Portugalisë, Oliveira, 28, ai ishte frymëzues pasi skuadra e tij në Primeira Liga nënshtroi Juventusin 2-1 në Estadio do Dragao të Mërkurën në mbrëmje.

Lojtari me numrin më të lartë të votave do të kurorëzohet si Lojtari i Javës në Ligën e Kampionëve.

Salah – i cili llogarit për 17 gola të kampionatit deri më tani – do të shpresonte të drejtojë njerëzit e Jurgen Klopp drejt fitores kur ata të marrin Everton e Alex Iwobi në derbin e Merseyside në Anfield të Shtunën.

Me 40 pikë nga 24 ndeshje në fushatën e fluturimit të lartë anglez 2020-21, Liverpool zë pozicionin e gjashtë në regjistër – 16 pikë larg udhëheqësit Manchester City.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu