Kerala Blasters u prekën nga largimet e disa lojtarëve kryesorë para se të fillonte sezoni dhe disa prej tyre tani janë vendosur të luajnë në finalen e ISL

Karriera e mbrojtësve të ATK Mohun Bagan Tiri, Sandesh Jhingan dhe sulmuesit të Mumbai City Bartholomew Ogbeche kanë një gjë të përbashkët. Të gjithë ata nënshkruan për Kerala Blasters, u larguan nga klubi dhe kanë arritur në finalen e Super Ligës Indian (ISL) në sezonin e ardhshëm.

Problemet e Kerala Blasters në ISL në vitet e fundit janë të dokumentuara mirë, por sezoni 2019-20 do të mbetet në historinë e tyre si një në të cilën disa nga transferimet shkuan keq.

Largimet e lojtarëve kryesorë u biseduan si një goditje masive në fillim të sezonit dhe tani, mund të konkludohet me siguri se Ushtrisë së Verdhë i mungonte lidershipi dhe cilësia e këtyre pjesëve thelbësore të bashkim pjesësh figure që mbetën të pazgjidhura gjatë gjithë fushatës.

Një nivel i lartë për Jhingan, Ogbeche

Vendimi i Sandesh Jhingan për t’u bashkuar me ATK Mohun Bagan përpara sezonit ishte pengesa më e madhe për bazën e tifozëve të Blasters. Qendërmbrojtësi, i cili kishte qenë me ekipin që nga fillimi i tij, ishte bërë një tifoz i preferuar dhe kapiten i ekipit, por ai u nda pas gjashtë vitesh pa sende argjendi.

Bartholomew Ogbeche, Mumbai City vs ATK Mohun Bagan

Jhingan ishte jashtë për të gjithë sezonin gjatë fushatës 2019-20 për shkak të një dëmtimi që ai kishte marrë ndërsa ishte me ekipin kombëtar. Dhe nuk kishte një lamtumirë të duhur për shkak të mungesës së tij në veprim. Të shihnin ish-favoritin e tyre me ngjyrat Bagan në vetvete do të ishte e vështirë të merrej për besnikët e Blasters dhe tani ata do të shikojnë që qendërmbrojtësi në të vërtetë garon për një trofe që i ka shpëtuar klubit me bazë në Kochi që nga viti 2014.

Rasti i Ogbeche gjithashtu nuk është shumë i ndryshëm. Ai mund të ketë qenë vetëm një lojtar i Blasters për një sezon, por ndikimi i tij ishte i jashtëzakonshëm. Në vetëm një sezon, ish sulmuesi i PSG u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me 15 gola gjatë një sezoni tjetër i cili nuk rezultoi i suksesshëm për klubin.

Klubi duhej të ulte faturën e tyre të pagave dhe Ogbeche mori një ofertë nga Mumbai City në pronësi të City Football Group në kohën e duhur. Qasja në kohë e Islanders lejoi sulmuesin të ndryshojë ngjyrat nga e verdha në blu dhe ekipi i tij i ri, i udhëhequr nga trajneri kryesor Sergio Lobera, siguroi Mburoja e Fituesve të Ligës dhe do të marrë Bagan në finale të Shtunën. Sulmuesi ka shënuar tetë gola dhe dy asistime pavarësisht se ka filluar vetëm nëntë ndeshje në këtë fushatë.

Ai qe u largua

Çështja e Tirit ishte e ndryshme nga ajo e Ogbeche dhe Jhingan. Ai kurrë nuk u njoftua zyrtarisht si një lojtar i Kerala Blasters por kishte një marrëveshje për t’u bashkuar me klubin me bazë në Kochi në verën e vitit 2020.

Sidoqoftë, klubit iu desh të linte lojtarin gjoja për shkak të kufizimeve të buxhetit dhe lojtari përfundoi në – pa çmime për të menduar atë si duhet – ATK Mohun Bagan.

Tiri dhe Jhingan do të kishin formuar një linjë të shkëlqyeshme për Ushtrinë e Verdhë që përfundoi duke pësuar 36 gola në 20 ndeshje për t’u bërë mbrojtja e dytë më e keqe në kampionat, vetëm pas Odisha të pozicionuar në fund.

Tiri Sandesh Jhingan ATK Mohun Bagan ISL 7

Mbrojtja ishte shqetësimi kryesor i ekipit dhe është largimi i këtyre qendërmbrojtësve që e ka dëmtuar më shumë klubin. Bakary Kone dhe Costa Nhamoinesu thjesht dështuan të dorëzojnë në divizionin e lartë dhe patën një sezon për të harruar ndërsa partneriteti Jhingan-Tiri krenohet me numrin më të madh të hapësirave të pastra dhe numrin më të vogël të golave ​​të pësuar nga një ekip këtë sezon.

Tiri, i cili kishte pozicione mbresëlënëse në ATK dhe Jamshedpur para sezonit 2019-20 të ISL, mund të ketë qenë një nga nënshkrimet më të mira nga Kibu Vicuna, por nuk duhej të ishte për mbështetësit, pritja e të cilëve për sendet e argjendta vazhdon.

Kerala Blasters kanë qenë gjithmonë një destinacion tërheqës për lojtarët e mëdhenj për shkak të tifozëve të tyre masivë. Sidoqoftë, duke shkuar përpara, së shpejti do të vijë një kohë kur do të jetë e vështirë për të tërhequr më të mirët vetëm për shkak të bazës së fansave dhe pa sukses. Sezoni 2020-21 është një shenjë paralajmëruese për Të verdhat.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu