Legjenda e Manchester United, Paul Scholes ka grumbulluar lavdërime për Bruno Fernandes, por nuk e ndjen se ekipi është shumë i varur nga sulmuesi.

Fernandes, 26, ka ringjallur pasuritë e United që kur këndoi nga Sporting në Janar 2020. Reprezentuesi Portugez shënoi 12 gola në të gjitha garat në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar.

Dhe ai e ka gjetur rrjetën 19 herë këtë term, me 14 nga ata që vijnë në kampionat. Sidoqoftë, nuk është vetëm prodhimi i qëllimit të tij.

Mesfushori është krijues dhe punëtor, duke i dhënë një ngritje skuadrës kur ai mbaron në fushë. Nuk ka dyshim se ai ka qenë kënga më e mirë e Djajve të Kuq në vite dhe një që mund t’u sjellë atyre sende argjendi.

Sigurisht që Scholes gëzoi sukses gjatë 19 sezoneve të tij duke luajtur në Teatrin e rendrrave. Ai pretendoi 18 trofe të mëdha ndërsa fitoi 66 ndeshje për Anglinë.

Fernandes është krahasuar me asin e lindur në Oldham. Scholes nuk e sheh atë, por mendon se ai është një lojtar i shquar në klub.

“Ai është ndryshe për mua,” tha ai për United faqe zyrtare në internet. “Kam luajtur në të [number 10] pozicion për një kohë, por unë kurrë nuk kam qenë aq krijues dhe nuk kam shënuar aq shumë gola sa ai ka në atë pozicion.

“Padyshim që unë kam luajtur në një rol më të thellë se ai, por ju duhet të shikoni numrat e tij dhe ajo që ai po bën është e bujshme.

“Ne thjesht duhet të krijojmë një ekip rreth tij që mund të shtyjë për të fituar kampionatin.”

United nuk është një ekip me një njeri

United qëndron i dyti në tabelën e Premier League, shtatë pikë prapa Manchester City. Skuadra e Pep Guardiola ka një lojë në dorë dhe titullin mund të jetë përtej njerëzve të Ole Gunnar Solskjaer këtë sezon.

Fernandes ka filluar 23 nga 24 ndeshjet e United në kampionat në 2020-2021. Ai është shfaqur në të gjithë ata dhe ka justifikuar një çmim të madh.

Shumë në media mendojnë se Solskjaer është tepër i varur nga ish-njeriu i Sampdoria. Scholes nuk është dakord dhe mendon se ai po performon pikërisht ashtu siç duhet të jetë.

“A jemi shumë të varur nga ai? Jo nuk mendoj kështu ”, shtoi ai. “Ky është roli i tij në ekip. Duhet të mbani mend që United pagoi shumë para për këtë lloj lojtari.

“Ai është një lojtar puna e të cilit është të krijojë gola dhe të shënojë gola. Tani ai po e bën atë më mirë sesa e kemi imagjinuar ndonjëherë. Lojtarët e tjerë duhet të rriten tani. “

LEXO MË SHUMË: Ylli i United nënshkruan një marrëveshje të re

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu