Trajneri Indian Arrows sugjeroi që ai dëshiron të shohë më shumë lojtarë nga ekipi i tij për të përfaqësuar Indinë në nivelin e të rriturve

Të gjithë India Ana zhvillimore e Federatës së Futbollit (AIFF) Shigjeta Indiane do të fillojnë udhëtimin e tyre në 2020-21 I-Lidhja sezoni më 10 janar kundër Vëllezërit Churchill në Kolkata.

Këtë sezon shigjetat do të shohin një mori fytyrash të reja në radhët e tyre pasi shumica e lojtarëve të tyre nga sezoni i kaluar kanë siguruar kontrata fitimprurëse me Superliga indiane (ISL) klube.

Arrows, nën kujdestarinë e trajnerit kryesor Shanmugam Venkatesh, iu nënshtrua një kampi para-sezonal në Bhubaneswar para se të nisej për në Kolkata ku morën pjesë në edicionin e vitit 2020 të Mburojës IFA. Shigjetat u dëbuan nga faza e grupeve pasi kishin arritur të siguronin vetëm një pikë në dy ndeshjet e tyre. Ata barazuan 1-1 kundër Southern Samity dhe humbën 0-2 kundër nënkampionit eventual të garës, George Telegraph.

Trajneri i Shigjetave përmendi që pjesëmarrja në IFA Shield ishte një përvojë pasuruese për lojtarët rishtar në skuadrën e tij dhe ekspozimi do t’i ndihmojë ata të përmirësohen përpara sezonit të ri të I-League.

“Unë falënderoj AIFF që na dha mundësinë për të luajtur në Mburojën e IFA,” tha Venkatesh. Djemtë luajtën pas një kohe të gjatë dhe herën e parë ata luajtën kundër lojtarëve të moshuar dhe të huajve. Ishte një përvojë e shkëlqyer para fillimit të I-League. Sigurisht, rezultati nuk ishte në favorin tonë, por ishte përvojë e mirë për djemtë dhe do të ndihmojë për I-League e ardhshme.

“Shumica e lojtarëve ishin të papërvojë. Shumica e lojtarëve nuk kanë luajtur kurrë për një skuadër të vjetër. Sigurisht, ne duhet të përmirësohemi në fusha të caktuara, dhe jam i sigurt që djemtë do të përmirësohen më tej. ”

Ayush Adhikari;  Shigjeta Indiane

Indian Arrows ishin në fund të tabelës I-League vitin e kaluar para se sezoni të përfundonte papritur për shkak të pandemisë COVID-19. Ata kishin nëntë pikë nga 16 ndeshje dhe kishin arritur të fitonin dy ndeshje që erdhën kundër gjigantëve Bengali Lindor dhe Churchill Brothers.

Duke tërhequr pozitive nga sezoni i kaluar, Venkatesh sugjeroi që të rinjtë kishin luftuar me trimëri kundër klubeve të mëdha dhe se përvoja e fituar ishte më e rëndësishme sesa rezultatet.

“Vitin e kaluar ishte një histori tjetër. Nëse i shihni të gjitha ndeshjet, ne ishim shumë afër dhe gjithashtu rezultati, pjesën më të madhe i humbëm 1-0. Ky është një ekip zhvillimi, po, natyrisht, rezultatet janë të rëndësishme, por në të njëjtën kohë, ne duhet të shohim nëse lojtarët po marrin platformën dhe mundësinë e duhur.

“Këtë vit është një sfidë e re. Ne kemi një grup të ri lojtarësh dhe shumica e lojtarëve kanë lindur në vitin 2003 dhe janë 17 vjeç. Shtë një mundësi e shkëlqyer për të luajtur në I-League. Ideja është e njëjtë për ne, për të përgatitur këta lojtarë për të moshuarit India. Kjo është një sfidë e madhe dhe unë kam besim se djemtë patjetër që do të bëjnë më mirë. ”

AIFF ringjalli projektin Indian Shigjeta në 2017 me vizionin për të ushqyer talentet e reja Indiane dhe për t’u siguruar që ata nuk e gjejnë kërcimin nga rinia në futbollin profesionist shumë të lartë.

Vanlalruatfela, Shigjetat Indiane

Duke përsëritur vizionin e FA FA Indian, Venkatesh sugjeroi që qëllimi i tij i vetëm është të përgatisë lojtarët e rinj mirë në mënyrë që në vitet e ardhshme, lojtarët të mund të përfaqësojnë ekipin e vjetër indian dhe të luajnë për klubet më të mira në vend.

“Vizioni është të përgatitemi për raundin kualifikues të Kampionatit U19 AFC në 2022. I-League, IFA Shield dhe cila turne të luajmë tani është përgatitja. Sigurisht, I-League është një mundësi e shkëlqyer për ta. Djemtë U17 që kanë një shans në I-League është një gjë e madhe për ta. Pas I-League këtë sezon, ata do të fitojnë më shumë përvojë dhe në fund të ditës unë dua të shoh më shumë lojtarë nga kjo skuadër të luajnë për India e moshave të mëdha dhe klubet më të mira. Ky është objektivi ynë, ”tha ish-mesfushori ndërkombëtar i Indisë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu