Anëtarët e bordit të Tottenham thuhet se janë të shqetësuar nëse ata duhet të shkarkojnë Jose Mourinho – por Harry Kane ka një mendim të qartë.

Mourinho është një nga menaxherët më nën presion në Premier League aktualisht. Forma e Tottenham ka lindur në javët e fundit.

Mourinho fillimisht bëri mirë që udhëhoqi Spurs në kualifikimin e Europa League sezonin e kaluar. Kjo gjë ngjalli shpresë për një sezon më të mirë këtë herë, dhe gjërat shikuan kur ata u gjetën në krye të ligës në dhjetor.

Megjithatë, që atëherë, forma e tyre ka rënë. Tottenham tani është poshtë në vendin e nëntë, më shumë se 20 pikë prapa udhëheqësit të ligës Manchester City.

Një sfidë për titullin është padyshim përtej arritjes së tyre tani, por kështu mund të jetë edhe një e katërt e lartë.

Spurs kanë humbur pesë nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League, duke e vendosur Mourinho në një pozitë të rrezikshme. Ekziston një rrezik i vërtetë që ai të shkarkohet.

Megjithatë, sipas The Independent, mendimi është i ndarë midis hierarkisë së Tottenhamit mbi veprimin e duhur të veprimit.

Disa nga vendimmarrësit e tyre kryesorë mendojnë se do të ishte më së miri të ndahen me menaxherin e tyre tani, në vend që të sjellin dikë tjetër për të korrigjuar sezonin e tyre në një mënyrë të ngjashme me atë që bëri trajneri portugez veten vitin e kaluar.

Megjithatë, të tjerët mbajnë më shumë besim te 58-vjeçari. Për shembull, pretendohet se kryetari Daniel Levy mbetet “i magjepsur” nga Mourinho dhe “me të vërtetë nuk dëshiron” ta shkarkojë atë.

Levy dëshiron t’i japë atij një shans për të udhëhequr Tottenham në finalen e Kupës Carabao kundër Manchester City. Një trofe sigurisht do ta ndihmonte gjendjen e tij të vështirë.

Sidoqoftë, Levy mund të mos ketë zgjidhje tjetër përveçse të veprojë më shpejt nëse trendi aktual i rezultateve vazhdon.

Disa lojtarë mbështesin Mourinhon

Jose Mourinho TEAMtalk

E rëndësishmja, disa nga lojtarët kryesorë të Tottenham janë ende të etur për të vazhduar punën nën Mourinho.

Sulmuesi i yjeve Kane është ndër mbështetësit e tij kryesorë, pasi ai lulëzon nga “përgjegjësia” që trajneri i ka dhënë atij.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Raporti gjithashtu përmend Pierre-Emile Hojbjerg, i cili ka lulëzuar që nga lëvizja e tij verore nga Southampton, si dikush që do të preferonte Mourinho të qëndronte.

E njëjta gjë vlen për disa nga nënshkrimet e tjera që Mourinho ka sjellë gjatë kohës që ishte në krye të detyrës.

Sidoqoftë, lojtarë të tjerë i kanë parë metodat e tij si “të lodhshme” dhe mund të shpresojnë për një ndryshim.

Raportet e fundit kanë sugjeruar që tre ndeshjet e ardhshme të ligës mund të jenë vendimtare për Mourinho. Për më tepër, Tottenham tashmë ka dy zëvendësime të mundshme në mendje.

Lexo më shumë…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu