Kryetari i Bayern Munchen Karl-Heinz Rummenigge ka konfirmuar se po luftojnë me Liverpool dhe Chelsea për nënshkrimin e Dayot Upamecano.

Upamecano është një nga mbrojtësit më të kërkuar në Evropë. Ai e ka vendosur veten si një nga më të mirët e Bundesligës gjatë disa sezoneve të fundit me RB Leipzig.

Ai nënshkroi një kontratë të re me klubin e tij aktual para fillimit të këtij sezoni. Sidoqoftë, duket se ai do të ketë lëvizur përpara në fund të tij.

Francezi ndërkombëtar ka disa pretendues midis elitës evropiane. Për shembull, Kampionët gjermanë Bayern duan ta mbajnë atë në Bundesliga dhe t’i ofrojnë hapin tjetër.

Me David Alaba të vendosur për të lënë Bayern, ata janë duke kërkuar një zëvendësim në pjesën e pasme. Upamecano duket një zgjedhje e natyrshme.

Sidoqoftë, Upamecano gjithashtu kërkohet në Premier League. Manchester United dhe Liverpool janë midis palëve që kanë qenë të lidhur.

Tani, Rummenigge ka konfirmuar besimin e tij se lojtari do të zgjedhë Bayern. Sidoqoftë, kryetari pranoi se ai di për konkurrencën nga Premier League.

I tha ai Sky Germany: “Përveç Bayern Munich, ka të paktën dy klube mjaft tërheqëse të interesuara. Fakti është që lojtari është interesant, dhe fakti është që ne me siguri do ta humbasim David Alaba në atë pozicion.

“Nuk mund të them nëse do të ketë largime të tjera në atë pozicion.”

Rummenigge beson se marrëdhënia pozitive e Bayern me Leipzig dhe CEO i tyre Oliver Mintzlaff mund të ndihmojë procedurat.

“Ju duhet t’i lini gjërat të rriten në paqe. Ne kemi një marrëdhënie të mirë me Z. Struth (agjent i Upamecano). Lojtari do të dijë se çfarë dëshiron në një moment.

“Ne kemi një marrëdhënie të mirë gjithashtu me RB Leipzig. Unë kam pasur një bisedë me Oliver Mintzlaff. Kur gjërat të bëhen konkrete, ne do të flasim përsëri.

“Fakti që Chelsea dhe Liverpool janë gjithashtu të interesuar për të dëshmon se ai ka cilësi shumë të mira. Ai mund të zëvendësojë David Alaba. ”

Agjenti njofton pretendentët

Dayot Upamecano

Agjenti Volker Struth ka folur gjithashtu për të ardhmen e klientit të tij, dhe konfirmoi praninë e një klauzole lirimi në kontratën e tij.

Struth pa dyshim që ka vënë në gatishmëri disa pretendentë dhe konfirmoi se kishte dy klube të interesuara në Premier League – të cilat Rummenigge duket se i ka identifikuar për të.

I tha Struth Sport1: “Klauzola e lirimit u ra dakord sepse lojtari vendosi të dëshironte të hidhte hapin tjetër në një moment. Ka shumë të ngjarë në verë.

“Asgjë përfundimtare nuk është vendosur ende. Tendenca që ai të largohet nga klubi gjatë verës është e lartë.

“Klauzola e lirimit është 42.5 milion € (37.4 milion £). Kjo është një shumë e çmendur në kohërat e koronavirusit. Në verën e vitit 2019 ishte diçka tjetër.

“Përpjesëtimet e tarifave të transferimit kanë ndryshuar. Besoj se disa klube duhet t’i thonë lamtumirë vlerave të tregut kur shesin lojtarë. “

LEXO MË SHUMË: Bayern zhvillon bisedime ‘profesionale’ të Upamecano

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu