Shefi ekzekutiv i Bayern Munchen Karl-Heinz Rummenigge ka ngacmuar që gjigandët e Bundesligës do të ishin ‘të nderuar’ që super ylli i Liverpool Mohamed Salah të bashkohet me klubin, duke sugjeruar që ikona egjiptiane të ketë mundësi të rivalizojë edhe Lionel Messi kur bëhet fjalë për Afrikën.

Në më pak se katër sezone të plota në Anfield, Salah është vendosur si një nga lojtarët më të rëndësishëm të Liverpool të të gjitha kohërave. Ai ka shënuar 116 gola në vetëm 184 paraqitje për klubin dhe ka fituar nderime të Champions League dhe Premier League.

Dejan Lovren, Mohamed Salah
Salah ka vendimtar për suksesin e fundit të Liverpool | Pishinë / Getty Images

Por ka pasur spekulime në rritje për të ardhmen e Salah në Anfield. Ai e ndezi atë vetë kohët e fundit kur foli me shkëlqim për Real Madrid dhe Barcelona në një intervistë me mediat spanjolle dhe refuzoi të përjashtonte asgjë në të ardhmen.

Salah ka që atëherë tha publikisht ai është i lumtur në Liverpool, megjithëse disi tha qartë se do të qëndronte për aq kohë sa klubi e dëshiron atë dhe se e ardhmja e tij është në duart e tyre sesa e tija.

Duke folur për programin egjiptian 28-vjeçar ON Time Sports (përmes KingFut), Rummenigge tha, “Sipas mendimit tim, Salah është Messi i Afrikës dhe natyrisht ai ka aftësitë për të luajtur për ekipet më të mira në botë.

“Ajo që ai ka arritur mund të krahasohet me atë që Messi dhe [Cristiano] Ronaldo bëri me Barcelonën dhe Real Madridin [respectively]. Për momentin nuk kemi në plan të nënshkruajmë Salah, por sigurisht do të ishte një nder ta kisha atë. ”

90 minuta ekskluzivisht e zbuluar në dhjetor që Salah nuk është i dëshpëruar të largohet nga Liverpool, as nuk është i pakënaqur në Anfield. Por ka një pranim që ai nuk është aq i afërt me menaxherin Jurgen Klopp si disa nga lojtarët e tjerë në skuadër.

Ai gjithashtu mendon se duhet të bëjë hapin tjetër në karrierën e tij nëse do të realizojë ambicien e tij personale për tu njohur si lojtari më i madh afrikan i të gjitha kohërave. Por ndërsa Salah nuk po bën presion aktiv për t’u larguar, përfaqësuesit e tij tashmë kanë filluar të shikojnë mundësitë që mund të jenë në dispozicion.

Mohamed Salah
Agjentët e Salah po eksplorojnë opsionet e transferimit | Craig Mercer / MB Media / Getty Images

Liverpool janë duke konsideruar ofrimin e Salah për një kontratë të re por asnjëra palë nuk është e dëshpëruar të fillojë bisedimet.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu