Marcelo Bielsa ka pranuar trendin e shumicës së menaxherëve të Premier League duke deklaruar se ai është i gatshëm të “paguajë homazhe” në Kupën e FA.

Gara më e vjetër në futboll botëror me nokaut është parë nga shumë klube të nivelit të lartë si një vëmendje, veçanërisht që nga ardhja e Premier League.

Por argjentinasi, skuadra e të cilit luan në Crawley në raundin e tretë të Dielën, tha: “Ai përfaqëson futbollin anglez në formën e tij më të pastër.

“Kjo ju lejon të lidheni me historinë e klubeve në Angli. Prandaj jam shumë i lumtur që jam në këtë konkurs. ”

Bielsa pranoi një qasje më pragmatike nga klubet që luftuan për rënien ose për një vend në Champions League ishte “e kuptueshme dhe e pranueshme”.

Ai tha se kishte “argumente pro dhe kundër”, por shtoi se ai “do t’i jepte hierarki një konkursi që është thelbi i vendit tonë dhe t’i bëjë homazhe asaj duke garuar në këtë konkurs”.

“Nga këndvështrimi im, Leeds nuk duhet të humbasë kontaktin me bazën e futbollit në këtë vend sepse ato ekipe i japin lëndë ushqyese piramidës së kampionatit,” tha ai.

“Gjithashtu sepse ambicia për të luajtur kundër këtyre ekipeve kryesore duhet të jetë në dispozicion.

Së treti, unë mendoj se është e shëndetshme që skuadrat më të mëdha të jenë në gjendje të ndihmojnë ekipet më të vogla, të jenë bujare me ekipet më të vogla. Një shprehje e bujarisë është t’i shohësh ata si të barabartë “.

Shefi i Crawley, John Yems i ka kërkuar Leeds të dhurojë paratë e tyre të çmimit të Kupës FA në klubin Sky Bet League Two pas barazimit të së Dielës dhe mbetet të shihet nëse vullneti i mirë i Bielsa shtrihet kaq larg.

Anës West Sussex u janë mohuar faturat e portës së parakolpit për shkak të bllokimit kombëtar ndërsa të gjitha palët e ligës më të ulët luftojnë ndikimin e ashpër financiar të pandemisë së koronavirusit.

Fituesit e lidhjes televizive në Broadfield Stadium do të vendosin në xhep 61,500 £, ndërsa humbësit do të mbledhin 20,500.

E ardhmja e Roberts

Bielsa e ka siguruar Tyler Roberts se ai ende ka një rol kryesor për të luajtur për Leeds këtë sezon.

Sulmuesi i Uellsit, i padisponueshëm të Dielën, është lidhur me disa klube të Kampionatit pasi u kufizua në tetë paraqitje të Premier League këtë sezon dhe vetëm dy startime.

“Tyler ka qenë gjithmonë në planet e mia”, tha Bielsa. “Unë e vlerësoj atë në këndvështrimin e futbollit dhe gjithashtu në aspektin njerëzor. Ai ka një rol të rëndësishëm brenda ekipit tonë.

“Trueshtë e vërtetë që ai ka vështirësi të arrijë të ketë vazhdimësi, por, për mua, ai është një lojtar që është me shumë burime dhe shumë i rëndësishëm për ne.”

LEXO MË SHUMË: Dyshja rivale e Leeds Prem si i riu i dytë i Derby shtohet në shënjestra

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu