Norvegjezi dëshiron që lojtarët e tij të ndalojnë së shprehuri “zhgënjimin në fushë” në dëm të “shpirtit ekipor” të përgjithshëm në klub.

Shefi i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, thotë se luftimet duhet të ndalen në Old Trafford pas përleshjeve midis Marcus Rashford dhe Harry Maguire javën e kaluar.

Rashford dhe Maguire dolën në krye të titujve pas kësaj Barazimi 0-0 i United me Crystal Palace të Mërkurën pasi u përfshi në një shkëmbim verbal të nxehtë që u bë virale në mediat sociale.

Solskjaer adresoi incidentin përpara udhëtimit të shkurtër të Djajve të Kuq në Manchester City këtë fundjavë, duke u bërë thirrje lojtarëve të tij të mos lejonin që emocionet e tyre të kalonin më mirë në fushë.

Çfarë është thënë?

I tha trajneri norvegjez Sky Sports: “Ndonjëherë ka kaluar në zhgënjim kur nuk ka funksionuar në mënyrën tonë, ne duhet ta ndalojmë atë, zhgënjimin në fushë.

“Ne duam të fitojmë, por mos e lini të ndikojë në dëshirën tuaj për të bërë mirë. Mos lejoni që të ndikojë në besimin tuaj ose në frymën e ekipit.”

Çfarë ndezi grindjen midis Rashford & Maguire?

Rreth minutës së 69-të të ngërçit të United me Palace, Maguire u përpoq ta dërgonte ekipin përpara duke luajtur një pasim të ngritur drejt Rashford, i cili më pas u shënua jashtë loje.

Kapiteni i Djajve të Kuq mund të dëgjohej duke i bërtitur kolegut të tij për “f ****** g të qëndrojë brenda”, gjë që shkaktoi një përgjigje të zemëruar ndërsa Rashford u tërhoq prapa “mbylli f *** up, f ***** g knobhead “.

Maguire hodhi poshtë çdo gjak të keq mes çiftit pas ndeshjes, duke i thënë Dielli: “Ju i merrni këto gjëra pasi nuk ka turmë në stadium.

“Por ne gjithmonë i bërtasim njëri-tjetrit në lojëra. Unë kam respekt të plotë për Marcus dhe ai ka respekt të plotë për veten time.

“Ne madje nuk u ballafaquam me njëri-tjetrin pas ndeshjes sepse ndodh aq shumë në stërvitje dhe në lojëra”.

Ku janë United në tryezën e Premier League?

United ra 14 pikë prapa City në garën për titullin e Premier League pasi hodhi pikë në Palace, dhe Leicester City i kapi në vendin e dytë pas fitores së tyre në Brighton të Shtunën.

Djajtë e Kuq kanë fituar vetëm një nga pesë ndeshjet e tyre të fundit dhe duhet të mundin City të Dielën për të rikthyer sezonin e tyre në rrugën e duhur, me Solskjaer të vetëdijshëm se skuadra e tij duhet të fillojë në nivelin tjetër pasi të rivendoset si një forcë kryesore.

“Sigurisht, ne jemi të zhgënjyer në pikët që kemi humbur kohët e fundit,” shtoi shefi i United. “Ne hyjmë në çdo ndeshje duke u përpjekur të fitojmë.

“Ky ekip ka bërë një rrugë të gjatë, të gjatë dhe natyrisht ne duhet të hedhim hapin tjetër. Por, të themi, gjashtë apo shtatë muaj mbrapa askush nuk do ta përmendte fjalën titull kur fliste për ne.

“Kjo më bën të buzëqesh, më bën të lumtur që kemi performuar më mirë sesa pritej nga njerëzit.

“Ne presim që vetja të fitojë çdo ndeshje, ne presim që të shkojmë në këtë lojë dhe të krijojmë shanse të mjaftueshme për të fituar.”

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu