Pasi ka parë efektet e virusit në skuadrën dhe stafin e tij të lojës, shefi i Magpies beson se argumenti i vetëm për të luajtur është financiar

Menaxheri i Newcastle Steve Bruce beson se është “moralisht e gabuar” që futbolli të ecë përpara gjatë valës së fundit të koronavirusit.

Infeksionet janë duke arritur një numër rekord të lartë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa në Anglia dhe Uellsit, kapaciteti spitalor po shtrihet për shkak të vëllimit të pacientëve që pranohen.

Bruce ka parë problemet që mund të shkaktojë virusi, me disa anëtarë të skuadrës së ekipit të parë të goditur nga defekt në fillim të këtij sezoni. Duke qenë dëshmitar i ndikimit, ai ka bërë thirrje për një pezullim të lojës në një përpjekje për të ruajtur të ardhmen e lojtarëve dhe familjeve të tyre.

“Unë shoh klube të tjera që po luftojnë me të tani dhe sigurisht që ekzistojnë protokollet e Premier League por sapo të largoheni nga fusha e trajnimit jeni në botën e jashtme,” i tha ai medias të Premten.

“Shpejtësia me të cilën ajo na rrëmbeu është diçka që do të shikojnë të gjitha klubet e futbollit sepse është e vështirë të përmbahet dhe të ndalet.

“Ne kemi parë nga dora e parë se si ndikon tek njerëzit – kemi pasur dy lojtarë që ishin shumë, shumë të sëmurë dhe një ose dy anëtarë të stafit, një në veçanti gati i shtruar në spital.

“Dhe askush nuk e parashikoi që kjo valë e re do të ishte aq e fuqishme sa është.

“Financiarisht është e drejtë të luash, por për mua – moralisht është e gabuar. Unë e kuptoj që njerëzit duan të luajnë një lojë futbolli, por ne jemi po aq të prekshëm sa të gjithë të tjerët. ”

Bruce përmendi çështjen e sulmuesit të yjeve Allan Saint-Maximin, në veçanti.

“Sapo e la atë, kjo ka shkaktuar probleme të mëdha,” tha ai. “Allan ka qenë për gjashtë javë ose çfarëdo qoftë kështu që do të duhet kohë. Unë nuk jam mjek, por ka kaq shumë simptoma dhe probleme më pas, kështu që ka qenë e vështirë. ”

Bruce beson se klubet po marrin çdo masë paraprake që munden në mënyrë të arsyeshme në betejën kundër virusit, por nuk është i sigurt se do të jetë e mjaftueshme.

“Le të jemi të drejtë, kur jemi në futboll jemi duke u shoqëruar”, tha Bruce. “Ne mund të jemi duke marrë të gjitha protokollet në mënyrën e duhur dhe duke bërë gjithçka që është e mundur, por si të ndalesh Manchester City nga festimi ashtu si bënë natën tjetër?

“Ata ishin të gjithë në një grumbull, duke festuar, djersitur, duke nxjerrë keq. Nëse e ndaloni atë, ju ndaloni të gjithë kënaqësinë e sportit.

“Të gjithë ne po vuajmë, por jemi me fat që ofrojmë një argëtim, në të cilin njerëzit mund të bashkohen dhe ta shikojnë.

“Do të vijë një fazë edhe pse do të duhet të marrim një vendim – le të shpresojmë që të mos ketë shpërthime të mëtejshme në javët e ardhshme.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu