Menaxheri ishte jashtëzakonisht kritik ndaj gjyqtarit të ndeshjes pas humbjes së skuadrës së tij ndaj Burnley 2-1

Shefi i Ujqërve, Nuno Espirito Santo është akuzuar nga Shoqata e Futbollit pas kritikave të tij ndaj gjyqtarit Lee Mason.

Pas humbjes së Wolves 2-1 ndaj Burnley në Premier League më 21 dhjetor, Nuno nuk u përmbajt në kritikat e tij ndaj Mason.

Duke folur me Sky Sports pas ndeshjes, Nuno tha: “Sinqerisht nuk më pëlqen ta them, por duhet ta them sepse nuk do të ndihem mirë: gjyqtari nuk ka cilësi për të fishkëllyer një lojë në Premier League.

“Ky është një problem që ne e dinim. Ne tashmë e kishim Lee Mason më parë. Nuk ka të bëjë me gabimet thelbësore ose me vendimet, ka të bëjë me mënyrën se si ai e trajton lojën.

“Lojtarët nervozohen. Shumë zëra. Ai fishkëllen nga zërat kur disa lojtarë bërtasin. Ai nuk ka [it]. Po flasim për garën më të mirë dhe qartë që ai nuk ka cilësi për të fishkëllyer lojën.

“Unë jam shumë i zhgënjyer për ta thënë këtë, me të vërtetë i zhgënjyer ta them, por nuk do të ndihesha mirë nëse nuk do ta thosha atë. Kjo ndodhi më parë.”

Nuno vazhdoi të kualifikonte komentet e tij dhe më pas kërkoi falje për kohën e intervistës, por jo për temën.

FA ka marrë një pamje të zbehtë të veprimeve të Nuno dhe e ka akuzuar atë për sjellje të pahijshme.

“Wolves Nuno Espírito Santo është akuzuar për shkelje të Rregullës E3 të FA në lidhje me ndeshjen e tyre në Premier League kundër Burnley FC të hënën 21 dhjetor 2020,” tha FA në një deklaratë.

“Allegedshtë pohuar se komentet e bëra nga trajneri kryesor gjatë një interviste pas ndeshjes përbëjnë sjellje të pahijshme pasi ato ishin personalisht fyese për zyrtarin e ndeshjes dhe / ose e sjellin ndeshjen në kundërshtim me Rregulloren E3 të FA.”

Nuno ka kohë deri në 5 janar për t’iu përgjigjur akuzës.

Rregulloret e FA lejojnë që komentet pas ndeshjes të jenë kritike ndaj performancës ose kompetencës së një zyrtari të ndeshjes, por nuk duhet të nënkuptojnë paragjykim, të sulmojnë integritetin e zyrtarit, të jenë personalisht fyese, të zgjatura ose të paarsyeshme.

Para se të përgjigjet për akuzën e FA, Nuno do t’i marrë akuzat e tij Brighton për një përplasje të Premier League të Shtunën.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu