Liverpool ka rënë dakord për një tarifë me Preston North End për të nënshkruar mbrojtësin Ben Davies para se të mbyllet afati i transferimit të janarit.

Më herët të Dielën doli që klubet ishin ‘ne bisedime’ mbi një lëvizje për 25-vjeçarin. Celtic ishte lidhur më parë dhe thuhej se ishte cituar midis 2 dhe 2.5 milion £.

Bournemouth u tha se ata do të duhet të paguanin 3 milion £ nëse dëshironin qendërmbrojtësin. Por nga të Kuqtë do të kërkohet të marrin vetëm 2 milion £ për të arritur një marrëveshje.

Ata do të dërgojnë një të ri Sepp van der Berg te Deepdale në hua si pjesë e marrëveshjes.

Shefi i Anfield Jurgen Klopp, i cili shikoi Liverpoolin mundi West Ham 3-1 të Dielën, më parë tha se nuk do të nënshkruante një mbrojtës. Por raporte të shumta të dielën pasdite sugjeruan se ai ka pasur një ndryshim të mendjes dhe do të synojë Davies.

Kuqezinjtë kanë luftuar me dëmtime mbrojtëse këtë sezon. Virgil van Dijk është një mungesë e madhe ndërsa Joe Gomez është gjithashtu një mungesë e gjatë.

Mendohej se ata mund të kërkonin jashtë për një ndalues ​​të ri, por në vend të kësaj kishin zgjedhur një transferim të brendshëm. Sky Sports raportoni se kjo mund të jetë për shkak të kufizimeve të udhëtimit të koronavirusit.

Për më tepër, shitësi vëren se do të jetë më e lehtë për Klopp të vendosë një lojtar më pak të profilit të lartë kur yjet e moshës së vjetër të kthehen.

Davies doli nëpër radhët e të rinjve në Preston dhe bëri debutimin e tij për të moshuarit në 2013 si një 17-vjeçar. Ai luftoi për të gozhduar një vend të rregullt startues dhe u huazua në klube duke përfshirë York, Tranmere dhe Fleetwood.

Ai arriti të vendoset në ekipin e parë të North End në fushatën 2017-2018 dhe ka bërë 145 paraqitje. Ai ka qenë i lirë të flasë me klube jashtë Anglisë sepse është në gjashtë muajt e fundit të kontratës së tij me Preston.

Kjo çoi në marrëveshjen e Celtic por duket se Liverpool ka fituar njeriun e tij.

Van den Berg duke u drejtuar për në Preston

Shtimi i Van den Berg marrëveshja duket se ka bërë një ndryshim. 19-vjeçari mendohet shumë në Anfield, por ende nuk ka bërë një paraqitje në kampionat për klubin.

Sepp van den Berg TEAMtalk

Ai bëri tre paraqitje të Kupës së Ligës në 2019-2020 dhe luajti një herë në Kupën e FA. Pasi doli nëpër radhët e të rinjve PEC Zwolle, ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë vetëm 16 vjeç.

Pas 23 daljeve, ai u transferua në Merseyside në qershor 2019 dhe kryesisht ka qenë duke luajtur për nën-23 ​​vjeç. Një kalim në klubin e nivelit të dytë do t’i japë atij një përvojë të vlefshme për të luajtur futboll konkurrues.

LEXO MË SHUMË: Emërohet pasardhës i mundshëm i Klopp

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu