Si e prisni një ekip që formohet në një formacion 6-3-1 nga posedimi?

Ashtë një pyetje që Chelsea u detyrua të provonte dhe të gjente një përgjigje kur udhëtoi për në Bukuresht për të luajtur Atletico Madrid të martën në mbrëmje.

Edhe nga standardet e ngurta të forta mbrojtëse të Diego Simeones, ekipi i tij ishte me një humor veçanërisht koprrac në Rumani. Ky gamë hapëse nuk është një shtyp i gabuar. Sa herë që Atletico humbi topin, një stuhi me këmishë të Rojiblancos tërhiqej në vijën e tyre të 18-oborreve.

Mbrojtësit e qendrës Mario Hermosa, Stefan Savic dhe Felipe, mbrojtësit e krahut Thomas Lemar dhe Marcos Llorente, dhe sulmuesi i djathtë Angel Correa do t’i përgjigjej britmave të turpshme të El Cholo, duke u bashkuar për të krijuar një nga blloqet më të imponuara në futbollin botëror.

Kolektivisht, sistemi do të paraqiste probleme për çdo grup sulmuesish. Sidoqoftë, talenti i jashtëzakonshëm i secilës pjesë të tij të përbërë – madje edhe me mungesat e Kieran Trippier dhe Jose Gimenez – e bëri edhe më të vështirë detyrën e Chelsea. Secili anëtar i këtij muri mbrojtës në dukje i pathyeshëm ka kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në një ekip të Atleti që ka pësuar vetëm 16 gola në La Liga këtë sezon dhe dërguar vetëm tetë në një grup të Ligës së Kampionëve që përmbajnë të papërmbajtshmit Bajerni i Mynihut.

Përkundër gjithë kësaj, Blutë përsëri arritën të shpëtonin nga gara me një fitore dhe, ndoshta më e rëndësishmja, një gol vendimtar jashtë. Ata kishin Olivier Giroud për të falënderuar për këtë, një lojtar i cili me sa duket ka qenë në majë të largimit nga Stamford Bridge për dy vitet e fundit.

Francezi dikur i padëshiruar shënoi një nga golat e shkëlqyeshëm të Chelsea në Evropë. Duke goditur në kryqin e devijuar të Marcos Alonso, ai prodhoi një goditje nga lart që ishte pothuajse aq e bukur sa nofulla e tij e gdhendur.

Duke parë gjërat më gjerësisht, Thomas Tuchel mund të marrë shumë pozitive nga performanca e skuadrës së tij si një e tërë.

Para E Giroud-it Një goditje e shkëlqyeshme e shkëlqyeshme e vendosi ndeshjen në pjesën e dytë, kishte shumë shenja që Chelsea po ngrinin ngadalë së bashku kombinimet e duhura për të prishur kundërshtarët e tyre që shkatërronin gëzimin.

FBL-EUR-C1-ATLETICO-CHELSEA
Werner pati një lojë të shkëlqyeshme | DANIEL MIHAILESCU / Getty Images

Shumë skuadra kanë regjistruar sasi monstruoze të posedimit kur përballen me Atletico në një barazim evropian, por Chelsea ishte pjesë e disa të zgjedhurve që në të vërtetë arritën të kërcënonin kundërshtarët e tyre.

Kryesore për këtë ishin shfaqjet e mbështetjes së sulmuesve Timo Werner dhe Mason Mount. Përqasjet e tyre për të prishur mbrojtjen e vendasve ndryshonin, por të dy ishin efektivë në pikë. Werner vendosi për shkëmbime të shpejta rrufe në buzë të kutisë me Giroud. Kjo taktikë u pagua edhe në disa raste, me gjermanin që dukej lojtari më i mprehtë në fushë për disa distanca.

Ndërkohë, Mount u zhvendos rreth e rrotull në gjysmën e hapësirave, duke kërkuar të ndërronte lojën shpejt me një kryq të thellë ose të lirojë shokët e tij të skuadrës me një pasim të pasionuar. Këto çifte të rinjsh të rinj u mbështetën nga krahët e krahut të Chelseat, vrapimet e të cilëve ndihmuan për të detyruar mbingarkesat në zona të gjera. Pasimet e gjata dhe tërthore të Jorginhos ishin gjithashtu të rëndësishme.

FBL-EUR-C1-ATLETICO-CHELSEA
Mount dukej rehat në skenën e madhe | DANIEL MIHAILESCU / Getty Images

Kjo garë u vlerësua si një provë lakmusi për anën e re të Tuchel dhe rezultatet ishin jashtëzakonisht pozitive. Prishja e Atletico është një nga detyrat më të vështira që çdo palë evropiane mund të paraqitet, por Blutë u ngritën në sfidë, duke shfaqur shpikjen në të tretën e fundit për t’u vendosur si favoritë për të përparuar kur çifti takohet në ndeshjen e dytë në 17 Mars.





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu