West Ham në shtëpi nuk do të ishte kurrë i lehtë Chelsea. Rivalët e tyre në Londër erdhën vetëm një pikë prapa tyre në renditjen e Premier League, pasi kanë fituar katër nga gjashtë të fundit dhe duke u mburrur me një nga rekordet më të mira mbrojtëse në divizion.

3-0 nuk dukej në letra para ndeshjes. Ajo mund kanë shikuar në letra menjëherë pas hapjes me kokë të Thiago Silva, por për pjesën më të madhe, kjo ishte një takim në të cilin Irons ishin mirë dhe me të vërtetë.

Në lojëra si këto, ju keni nevojë për dikë që të rritet me prekjen thelbësore për ta vënë atë pa dyshim. Dhe ndërsa Chelsea nuk ka mungesë lojtarësh që ju mund të prisni ta siguroni, qoftë Timo Werner, Kai Havertz, Hakim Ziyech apo edhe forma në formë Olivier Giroud, vazhdon të jetë Tammy Abraham me këmbën në tufë.

Sulmuesi i Anglisë doli me golin e dytë në Newcastle në fund të Nëntorit dhe ishte 23-vjeçari që ishte në krah me prekjen vendimtare këtu, duke zhytur përpjekjen e çrregullt të Werner-it përpara Lukasz Fabianski për të shfryrë anën e David Moyes në vend

Kishte qenë një performancë mjaft anonime deri në këtë pikë, por goli veproi si një goditje adrenaline. Brenda pak minutash, ai ishte në gjendje të merrte pushtetin me një goditje me kokë, duke e dërguar skuadrën e tij të lumtur në shtëpi me një epërsi që i bëri lajka pas një performance funksionale, nëse jo mjaft frymëzuese.

Ai mori të tijat Premier League numërimi për sezonin në pesë dhe ndërsa ata numra nuk janë saktësisht të frikshëm në shenjën e 14 ndeshjeve, ju mund të bëni rastin që secili prej tyre të ketë qenë kryesor. Ai përfundoi një rikthim të mrekullueshëm në West Brom në fillim të sezonit dhe disa javë më vonë ai filloi një kundër Sheffield United, duke kaluar në shtëpi për të anuluar hapjen e David McGoldrick.

Ai mund të ketë pasur mungesë të qëndrueshmërisë këtë sezon dhe disa do t’ju thoshin se duhet të ishte Werner ai që fillon në mes. Megjithatë këtu gjermani tregoi pikërisht pse Lampard preferon Abrahamin në rolin e nëntë – ai dështoi në dy raste të mëdha dhe ndoshta ishte me fat që një i tretë ra në rrugën e shokut të tij të skuadrës për ta vënë ndeshjen jashtë mundësive.

Do të ishte e vështirë të fajësohej Werner për zhgënjimin e tij ndërsa ai përpiqet më kot të ndikojë në lojërat nga e majta, por për sa kohë që Abrahami vazhdon të sigurojë magjinë kur Chelsea ka nevojë absolutisht për të, atëherë pritja e tij mund të duhet të vazhdojë.

Në fund të fundit ishte një performancë në të cilën Chelsea, dhe për magji të gjata Abrahami, u lajkatua për të mashtruar. Ndërsa rezultati dhe statistikat mund të sugjerojnë dominim, Frank Lampard do të theksojë hapësirën për përmirësim kur të paraqesë lojtarët e tij.

Ai do të inkurajohet që skuadra e tij ishte në gjendje të gjente një ingranazh tjetër për të nisur ndërsa loja e fundit shfaqej, megjithatë, dhe do të jetë edhe më i lumtur që ishte zgjedhja e tij për të udhëhequr vijën që u tregoi shokëve të tij të skuadrës se si u bë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu