Bosi i Tottenhamit, Jose Mourinho mund të shmangë shkarkimin për një të ardhme të parashikueshme, si rezultat i Daniel Levy që thuhet se nuk përfshin një klauzolë pushimi të kontratës së tij.

Të Mourinhos pozicioni është vënë në pikëpyetje javët e fundit pas një vrapimi të tmerrshëm të rezultateve të Premier League.

Portugezi u emërua në nëntor 2019 pas shkarkimit të papritur të Mauricio Pochettino.

Ai menjëherë u taksua duke i dhënë fund thatësirës trofe të klubit dhe vulosjes Spurs Futboll përsëri në Ligën e Kampionëve.

Futbolli i Europa League ishte gati i arritur në fund të një fushate të parë të vështirë në krye.

Fillimi fluturues i Tottenham në termin aktual – ata ishin të parët në fillim të dhjetorit – bëri që disa të sugjerojnë se ai mund të jetë njeriu i parë që i çoi ata drejt një titulli në 60 vjet.

Sidoqoftë, periudha festive provoi një katastrofë për njerëzit e Mourinho dhe pesë humbje në gjashtë ndeshje në kampionat i sheh ata të ulin të nëntën përpara ndeshjes së së Dielës me Burnley.

Levy po përballet me thirrjet për të zëvendësuar Mourinhon me shefin e vlerësuar shumë të RB Leipzig Julian Nagelsmann, i cili vlerësohet si një pasardhës i gatshëm.

Por Daily Mail thekson se dështimi i Levy për të përfshirë një klauzolë pushimi midis kushteve të kontratës së tij do t’i kushtonte Tottenhamit të dashur.

Ish-shefi i Chelsea dhe Manchester United fiton një nga pagat më të mëdha menaxheriale në futbollin botëror. Ai thuhet se do të marrë në shtëpi rreth 288,000 £ në javë dhe është kontraktuar deri në verën e 2023.

Raporti pretendon se nëse ai do të shkarkohej, ai do të kishte të drejtë për 5 milion £ për pjesën e mbetur të fushatës. Ai pastaj do të merrte një shtesë prej 30 milion £ për dy sezonet e tjera të mbetura për të kandiduar në marrëveshjen e tij.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Spurs tashmë goditi në xhep

Me Covid-19 që goditi gjithashtu klubin, kjo do t’i linte Spurs me shqetësime edhe më shumë financiare.

Në të vërtetë, klubi verior i Londrës tashmë është detyruar të rifinancojë huatë e pagesës së stadiumit të tyre të ri.

Jose Mourinho TEAMtalk

Sa i përket Mourinhos, ai tashmë ka mbledhur një dëmshpërblim të raportuar prej 68 milion of gjatë karrierës së tij menaxheriale.

Dita e tij më e madhe e pagës ishte një paketë 23.1 milion funte që ai mori nga Chelsea herën e parë rreth vitit 2007.

Ai mbetet ndër të preferuarit për të qenë njeriu tjetër që do të humbasë punën e tij. Por nëse ky raport është i saktë, ka të ngjarë që Levy të mbajë zjarr për momentin.

Spurs kanë një seri të mirë ndeshjesh në horizont, së bashku me një barazim fitues të Europa League në 16 të fundit.

Ekziston edhe çështja e vogël e finales së Kupës Carabao kundër Man City më 25 Prill.

Hierarkia e Tottenham tani do të shpresojë që Mourinho tani mund të shkojë në arrati deri në fund të sezonit për të shmangur një mega pagim.

LEXO MË SHUMË: Tottenham i sigurt se sulmuesi yll do të qëndrojë pasi Levy nuk pranon të tundet

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu