Sulmuesi adoleshent është shumë i vlerësuar në Old Trafford dhe ka nënshkruar marrëveshjen e tij të parë profesionale me klubin pasi ka mbushur 17 javë javën e kaluar.

Shola Shoretire ka nënshkruar kontratën e tij të parë profesionale me Manchester United dhe tashmë është stërvitur me ekipin e parë.

Sulmuesi, i cili ka qenë në United që nga mosha nëntë vjeç, vendosi letër në një marrëveshje profesionale javën e kaluar menjëherë pasi mbushi 17 vjeç.

Ai vlerësohet shumë si një nga talentët e rinj më të ndritshëm në skuadrën nën-23 ​​të klubit dhe shënoi një hat-trick në fitoren e tyre 6-4 në kthim kundër Blackburn Rovers të Premten në mbrëmje. Përpjekjet e tij nuk kanë shkuar nën radar pasi Ole Gunnar Solskjaer i ka kërkuar atij që të bashkohet me trajnimin e ekipit të parë përsëri.

Pse është Shoretire kaq e vlerësuar?

17-vjeçari vetëm u fut në U23 në shtator, por tashmë u bëri përshtypje trajnerëve të tij me përparimin e tij të shpejtë. Ai ka luajtur një grup moshe gjatë gjithë karrierës së tij, duke treguar besim dhe aftësi të madhe.

Sulmuesi, i cili mund të veprojë si një anësor, një Nr 10 dhe gjithashtu si qendër sulmues është i gjithanshëm dhe ju mund të shihni cilësinë në teknikën dhe prekjet e tij. Shkalla e tij e punës këtë sezon është përmirësuar dhe ai tashmë është duke u informuar për një të ardhme të madhe.

Çfarë i bën Solskjaer atij?

Për shkak të kufizimeve me flluska Covid për momentin, adoleshenti do të stërvitet me të moshuarit për të ardhmen e parashikueshme dhe do të udhëtojë veçmas në lojërat U23. Ai do të përdorë një dhomë ndryshimi ndryshe nga ato që nuk janë në flluskën e ekipit të parë.

Ndeshja e tyre e radhës është të Premten kundër Arsenalit ku Shoretire pritet të përfshihet pavarësisht stërvitjes me ekipin e parë.

Solskjaer vëzhgon nga afër progresin e atyre në U23 dhe ka një dialog të rregullt midis Norvegjezit dhe Neil Wood dhe Nicky Butt, të cilët mbikëqyrin të rinjtë.

Shoretire u promovua së pari në stërvitjen e ekipit të parë gjatë Krishtlindjeve ndërsa lojtarëve të akademisë iu dha ca kohë pushim dhe Solskjaer vazhdon të jetë i impresionuar me atë që ka parë nga 17-vjeçari dhe e ka zhvendosur atë në flluskën e tyre përpara Kupës së FA përplasje kundër West Ham.

Çfarë është thënë për të?

Neil Wood, menaxher nën 23 vjeç: “Me Shola ajo që më bën më shumë përshtypje është se ai është një lojtar teknik shumë i mirë, dhe Shola ka luajtur gjithmonë një vit gjatë gjithë jetës së tij në akademi, nuk mund ta kujtoj atë të luajë në vete Grupmosha.

“Ai gjithmonë ka qenë i shtrirë, mendoj se është një djalë shumë i pjekur për moshën e tij dhe mënyra se si luan është shumë e pjekur. Ai bën shumë punë dhe merr shumë pozicione lart dhe ai ka luajtur në shumë role, ai ka luajtur si 9, ka luajtur majtas, ai ka luajtur 10 dhe në të djathtë.

“Çfarëdo që t’i kërkoni të bëjë brenda dhe jashtë topit, ai do ta bëjë dhe mund t’i besoni që ta bëjë atë punë. Ai po bën shkëlqyeshëm për moshën e tij.

“Unë nuk jam duke pritur që ai të jetë njeriu i ndeshjes dhe të jetë figura kryesore e ekipit sepse ai është kaq i ri, por ai nuk po shkon në atë fushë dhe mbytje apo ndonjë gjë tjetër ai ndoshta ka qenë një nga interpretuesit tanë më të qëndrueshëm gjatë gjithë sezonit. “

Si po kalon në këtë sezon?

Ai ka luajtur 13 herë në Premier League 2, duke shënuar pesë gola dhe duke regjistruar tre asistime.

Cila eshte kombesia e tij?

Shoretire ka bërë dy paraqitje për Anglinë në nivelin nën 16 vjeç.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu