Barazimi i raundit të tretë të Southampton në Kupën FA kundër Shrewsbury nuk do të vazhdojë siç ishte planifikuar këtë fundjavë për shkak të një shpërthimi të koronavirusit në klubin Sky Bet League One.

Ndeshja do të zhvillohej të Shtunën përpara se një numër lojtarësh dhe anëtarësh të stafit të Shrewsbury të dilnin pozitivë për Covid-19.

Bordi i Lojërave Profesionale të FA do të mblidhet në fillim të javës tjetër për të vendosur se çfarë do të ndodhë me ndeshjen.

Një deklaratë në faqen e internetit të Southampton lexonte: “Ndeshja e raundit të tretë të Southampton FA Cup në shtëpi me Shrewsbury Town nuk do të zhvillohet siç është planifikuar këtë të Shtunë.

“Klubi mori njoftimin për vendimin nga Shoqata e Futbollit këtë mëngjes, pasi një numër lojtarësh dhe anëtarësh të stafit të Shrewsbury u testuan pozitivisht për Covid-19.”

Shrewsbury këshilloi FA se ata nuk do të ishin në gjendje të përmbushin ndeshjen pasi këshillat mjekësore thanë se do të ishte e pasigurt për të zhvilluar ndeshjen.

Klubi i League One nuk ka qenë në gjendje të stërvitet që nga java e kaluar dhe ka mbyllur terrenin e tyre të trajnimit në Sundorne Castle për 10 ditë.

Rachel Robinson, Drejtori i Shëndetit Publik të Shropshire, tha në një deklaratë në faqen zyrtare të klubit: “Ne jemi bërë të vetëdijshëm për rastet pozitive të Covid-19 në Klubin e Futbollit të Shrewsbury Town.

“Ne jemi duke punuar ngushtë me klubin për të ndihmuar në kufizimin e çdo përhapje të mëtejshme të mundshme. Të gjitha rastet pozitive, si dhe kontaktet e ngushta, janë vetë-izoluese për të paktën 10 ditë në përputhje me udhëzimet kombëtare.

Të gjitha masat e nevojshme të marra

“Klubi ka vepruar me përgjegjësi dhe ka marrë të gjitha masat e nevojshme për të kufizuar përhapjen e virusit, i cili në këtë rast ka kërkuar mbylljen e terrenit dhe izolimin e të gjitha kontakteve të ngushta.

“Klubi po ndjek gjithashtu të gjitha protokollet e Qeverisë Elite Sport, të cilat përfshijnë testimin e rregullt të lojtarëve dhe stafit.”

Southampton kishte shqetësimet e tyre javën e kaluar pasi portieri Alex McCarthy doli pozitiv për koronavirus dhe iu desh të humbasë fitoren e skuadrës së tij ndaj Liverpool.

Deklarata e Shrewsbury vazhdoi: “Në përputhje me udhëzimet e EFL dhe Qeverisë, të gjithë individët e interesuar tani kanë hyrë në një periudhë të vetë-izolimit.

“Shëndeti dhe siguria e të gjithë anëtarëve të stafit në Klubin e Futbollit Shrewsbury Town mbeten të dorës së parë dhe klubi vazhdimisht merr të gjitha hapat e nevojshëm për të mbrojtur të gjithë atje ku është e mundur.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu