Treshja USWNT e Manchester City luajti të gjithë ndërsa Citizens regjistruan një fitore 3-0 ndaj Fiorentina në ndeshjen e parë të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e 16 të fundit të Mërkurën.

City arriti të kalonte në epërsi 2-0 brenda katër minutave përmes golave ​​nga Lauren Hemp dhe Chloe Kelly, dhe dukej sikur nikoqirët ishin në rrugën e tyre për në një rezultat të konsiderueshëm të rezultatit.

Por Fiorentina u qetësua dhe megjithëse City dominoi në zotërim, ata luftuan për të shkatërruar përsëri vizitorët derisa Sam Mewis shtoi një të tretën tre minuta nga koha.

Abby Dahlkemper ishte e vetmja anëtare e USWNT që filloi ndeshjen, duke u kthyer në krah për të bërë debutimin e saj në Ligën e Kampionëve dhe fillimin e saj të parë që nga fluturimi nga vendi i saj triumfues Fushata e Kupës SheBelieves. Qendërmbrojtësi kishte luajtur 14 minuta nga stoli gjatë fitores së City të WSL ndaj Birmingham të Dielën.

Ishte një mbrëmje relativisht e drejtë për Dahlkemper, pasi City kaloi pjesën më të madhe të ndeshjes duke mbajtur zotërimin në pjesën e Fiorentina, dhe vizitorët rrallë kërcënuan. Ajo zgjodhi një rezervim në gjysmën e kohës për një sfidë të vonë, dhe mbase ishte paksa e gatshme të qëndronte larg Frederikke Thogersen ndërsa mesfushori i Fiorentina akuzoi për gola në pjesën e dytë për rastin e vetëm të prerë të skuadrës italiane.

Por ajo e mbajti posedimin mirë ndërsa City kaloi kundërshtarët e tyre për vdekje. Pavarësisht se kanë luajtur së bashku për pak më shumë se dy muaj, Dahlkemper tashmë duket se ka bërë një kuptim shumë të mirë dhe partneritet qendror mbrojtës me Steph Houghton.

Rose Lavelle
Lavelle bëri debutimin e saj në Ligën e Kampionëve nga pankina | Naomi Baker / Getty Images

Mbrojtësi u zëvendësua në shënim të orës, me shokët e saj të skuadrës USWNT Sam Mewis dhe Rose Lavelle që hynë në fushë.

Mewis – i ri nga bërja e një kthimi të shënuar në gola kundër Birmingham herën e fundit pas një pushimi nga lëndimi që e pa atë të humbasë Kupa e SheBelieves – mori rolin e saj të zakonshëm në mesfushë, ndërsa Lavelle ishte vendosur në të djathtë të Qyteti tre para.

Ndërsa Mewis ka marrë jetë në Manchester si një rosë për ujë, mbështetësit anglezë ende nuk kanë parë më të mirën e Lavelle që nga ardhja e saj në verë. Sidoqoftë, ajo u kthye në një nga shfaqjet e saj më të gjalla ende me një fanellë të Qytetit, duke gumëzhitur këtu, atje dhe kudo, duke marrë vazhdimisht topin dhe duke kaluar rrugën e saj nëpër sfidat e Fiorentina.

Kontributi më i madh i Lavelle e pa atë duke kapërcyer me lehtësi shënuesin e saj dhe dërgoi një krosim nga e djathta, nga e cila Georgia Stanway solli një pritje të rehatshme nga Katja Schroffenegger.

Anësori ndërroi krahët me Kelly në disa raste, dhe ishte dorëzimi i Kelly që gjeti kokën e Mewis ndërsa ora shënonte, ndërsa mesfushori kapi golin e saj të tretë brenda katër ditësh për t’i dhënë Qytetit një avantazh të rehatshëm Ndeshja e dytë e së mërkurës tjetër.

Lavelle, Mewis dhe Dahlkemper po bëjnë oferta për t’u bërë lojtarët e parë të USWNT që fitojnë Liga e Kampioneve meqenëse shoku i ekipit Alex Morgan fitoi garën me Lyon në 2017.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu