2020 mund të mos ketë qenë një vit i shkëlqyeshëm për vëllazërinë sportive në përgjithësi, por Katari ka ofruar një perspektivë më të ndritshme për 2021 …

2020 nuk ka qenë më i madhi i viteve për arsye të shumta, me pandeminë COVID-19 duke e çuar të gjithë botën në një ngërç për pjesën më të madhe të vitit.

Sporte të ndryshme, përfshirë futbollin, gjithashtu kanë pësuar barrën e pandemisë. Turnetë janë anuluar, vonuar ose shkurtuar, me kalendarët sportivë që shkojnë për hedhje.

Futbolli aziatik gjithashtu pësoi. Ndërkombëtarët qëndruan të shtyrë, me Kupën e Botës dhe Kupa e Azisë kualifikuesit u kthyen përsëri në 2021 The Kupa AFC u hoq për vitin 2020. Fati i AFC Liga e Kampioneve, me shumicën e fazave të grupeve ende për t’u luajtur, ishte e paqartë.

Sidoqoftë, në një kohë kur i gjithë kontinenti po kërkonte një kthim të sigurt në sport, nikoqirët e Kupës së Botës 2022 Katar u ngrit.

Katar së pari rifilluan garën e tyre të brendshme, Qatar Stars League (QSL), pasi zbatuan një flluskë bio-të sigurt dhe protokollet e distancës sociale në vendet e centralizuara. Pasi provuan aftësitë e tyre, Katari zgjati një dorë ndihme për në Konfederatën Aziatike të Futbollit (AFC) dhe ofroi të presë Liga e Kampionëve AFC Ndeshjet në Perëndim dhe Lindje, përfshirë edhe vetë finalen. Ata gjithashtu pritën finalen e Amir Cup, kompeticionin më prestigjioz të Katarit në Katar, më 18 dhjetor.

Ajo që ishte më e habitshme në dy finalet ishte fakti që Katari ishte në gjendje të zhvillonte dy ndeshjet para një numri të konsiderueshëm të tifozëve. Ne kemi parë tifozë që kthehen ngadalë në lojëra në të gjithë botën, por në një numër shumë të vogël. Lojërat e Premier League në Anglia kanë parë vetëm 2000 tifozë në një stadium. Në një skenar të tillë, Champions League AFC dhe finalet e Kupës Amir panë 12000 dhe 10000 tifozë që arritën në stadium.

E rëndësishme ishte edhe shkalla në të cilën u luajt Liga e Kampionëve AFC. 30 ekipe u paraqitën në një total prej 76 ndeshjesh, të zhvilluara në tre vende të Kupës së Botës 2022. Me më shumë se 900 lojtarë që morën pjesë, konkursi kryesor i Azisë për klubet ishte lehtësisht një nga ngjarjet më të mëdha sportive që janë mbajtur brenda një flluske bio-të sigurt në vitin 2020.

Ulsan Hyundai AFC Champions League

Dhe protokollet flluskë hynë për lavdërim gjatë gjithë kohës. Kishte prova të detyrueshme Covid-19, transporti i sigurt, dezinfektimi, personeli i duhur mjekësor dhe protokollet e distancës sociale u zbatuan. Në mënyrë domethënëse, Katari kreu gjithsej 48323 teste Covid-19 për këto turne.

Ai gjithashtu ka theksuar gatishmërinë e vendit të Katarit, aftësinë e operacioneve të turneut dhe ofrimin e përvojave të tifozëve. Dhe tani, ajo gjithashtu ka treguar se nikoqirët e Kupës së Botës 2022 gjithashtu mund të sigurojnë sigurinë, shëndetin dhe mirëqenien e të gjithë aktorëve.

Kim Do-hoon, trajner i klubit të Koresë së Jugut Ulsan Hyundai që fitoi Ligën e Kampionëve AFC, ishte gjithashtu plot me vlerësime për Katarin dhe masat e tyre të marra për rinisjen e sigurt të sporteve.

“Ne u testuam për COVID-19 sa herë që luajtëm një lojë ditën e mëparshme – kjo na bëri të ndihemi të sigurt dhe më duhet të falënderoj Komitetin Organizativ Lokal dhe AFC. Sistemi i flluskave u implementua menjëherë dhe ne nuk mund të takonim askënd nga jashtë, përveç një infrastrukture të mirë karantine kur ishte e nevojshme. “

Katari, ndërsa bëhet gati të presë Kupën e Botës 2022, do të provojë më tej aftësitë e tij duke organizuar ngjarje të shumta në dy vitet e ardhshme, duke filluar me Kupën Botërore të Klubeve FIFA 2020 e cila do të mbahet në Shkurt 2021. Ata gjithashtu janë të vendosur të pret një Kupë Arabe në Dhjetor 2021.

Gianni Infantino, Katar

Nasser Al Khater, Kryeshefi Ekzekutiv i Kupës së Botës FIFA Qatar 2022 LLC tha pas finales së Kupës Amir në 18 Dhjetor, “Sonte ishte një rast jashtëzakonisht krenar për Katarin dhe njerëzit e Al Rayyan. Ishte një kulm i një përpjekjeje rigoroze të marrë nga palë të interesuara gjatë disa muajve, duke filluar me Ligën e Kampionëve AFC, deri në mbrëmjen e sotme ku pamë mijëra tifozë duke shijuar në mënyrë të sigurt spektaklin. “

“Ne po presim me padurim që të presim ngjarje më të sigurta dhe në muajt e ardhshëm, dhe ne shpresojmë sinqerisht se bota do të kapërcejë shpejt pandeminë dhe do të rifillojë jetën dhe sportet siç i kemi shijuar gjithmonë ato,” shtoi ai.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, i cili mori pjesë në finalen e Kupës Amir dhe Ligës së Kampionëve AFC, tha, “Gjatë tre muajve të fundit, Katari i ka treguar botës se si futbolli mund të vazhdojë të luhet dhe tifozët mbeten të angazhuar pavarësisht nga pandemia Covid-19 që ne po përballen të gjithë. Katari ka vendosur një pikë referimi për rifillimin e sigurt të futbollit në botën COVID-19. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu