Wayne Rooney është anëtari i fundit i brezit të artë të Anglisë që vuri çizmet dhe tërhiqet.

35-vjeçari u emërua menaxher i Derby County në një bazë të përhershme me kohë të plotë, pasi kishte marrë tashmë detyrën si një shef i përkohshëm që nga nëntori.

Shumë nga ish kolegët e tij të Tre Luanëve nga mesi i viteve 2000 tashmë kanë shkuar në menaxhim dhe stërvitje, megjithëse disa kanë qenë më të suksesshëm se të tjerët. Sidoqoftë, shumë prej të tjerëve kanë vendosur të shmangin trainimin krejt dhe kanë krijuar karriera të dyta të suksesshme në media si ekspertë ose prezantues.

Këtu keni një vështrim më të afërt se çfarë janë anëtarët e ndryshëm të brezit të artë deri tani dhe si kanë dalë ata që kanë shkuar në menaxhim.

Steven Gerrard
Steven Gerrard do të fitojë një titull Skocez me Rangers këtë sezon | Ian MacNicol / Getty Images

Nga të gjithë brezat e artë, Steven Gerrard ka bërë punën më të mirë në menaxhim. Frank Lampard mund të lypë të ndryshojë … megjithëse disa ndoshta do të pajtoheshin me të.

Gerrard filloi stërvitjen në Liverpool radhët e të rinjve kur doli në pension dhe u emërua shefi i Rangers në verën e vitit 2018. Gjigandët e Glasgow janë përmirësuar masivisht që kur ai mori detyrën dhe pothuajse me siguri do të përfundojë 2020/21 me titullin e tyre të parë që nga rënia e detyruar në 2012.

Lampard padyshim që po menaxhon në një nivel më të lartë, por ai po lufton ta mbajë kokën mbi ujë në vitin e tij të dytë në krye të Chelsea. Mesfushori në pension kishte një pasim të lirë në vitin e tij të parë, por një shpenzim mbi 200 milion £ nuk duhet të rezultojë në regresin e ekipit.

Lampard filloi karrierën e tij menaxheriale me një vit në Derby në të cilin ai nuk arriti objektivin e tij të vetëm, që ishte të arrinte promovimin në Premier League.

Frank Lampard
Frank Lampard është nën presion te Chelsea | Marc Atkins / Getty Images

Pasi përpjekja e tij për një karrierë politike nuk arriti të dilte nga toka, Sol Campbell së pari u bë një ndihmës trajner me ekipin kombëtar të Trinidad & Tobago, para se të emërohej në Macclesfield Town në 2018, të cilët ishin pesë pikë larg sigurisë në Ligën Dy në atë kohë.

Campbell e mbajti klubin në EFL, por ai u largua kur nuk kishin mundësi t’i ofronin një kontratë të re. Ai pastaj kishte një magji të vështirë në Southend, i cili përfundoi i rënë nga League One.

Gary Neville më mirë do të harronte se ai ishte ndonjëherë menaxher. Ish-mbrojtësi i Manchester United la një punë të rehatshme mediatike në 2015 për të marrë drejtimin e Valencia, në pronësi të miliarderit Singapor Peter Lim, me të cilin Neville ishte tashmë një bashkë-investitor në Salford City.

Më parë ndihmës menaxheri i Anglisë, Neville u shkarkua pas tre muajsh pas vetëm një fitore në La Liga në 16 ndeshje dhe pa pastrim të pastër. Ai u kthye në ekspert dhe ndoshta do të qëndrojë atje.

Gary Neville
Gary Neville pati një magji katastrofike në Valencia | Fotopress / Getty Images

Phil Neville gjithashtu është zhytur në menaxhim. Ai filloi si një anëtar i stafit të dhomës së pasme të David Moyes në ish-klubin Manchester United, pastaj ishte për një kohë të shkurtër një kujdestar në Salford, klubin që ai bashkë-zotëron me vëllain dhe miqtë e tij, para se të fillonte punën si menaxher i grave të Anglisë.

Neville tani është primar për të marrë detyrën në Inter Miami, pjesërisht në pronësi të mikut të ngushtë David Beckham.

Përkundrazi si Gary Neville, Paul Scholes ka provuar se është më i përshtatshëm për ekspertët sesa menaxhmenti në pensionin e tij. Ai ka qenë dy herë shef kujdestar i Salford dhe u emërua menaxher i Oldham në 2019, por zgjati vetëm një muaj në punë.

Jonathan Woodgate nuk konsiderohet gjithmonë pjesë e brezit të artë sepse dëmtimet shkatërruan karrierën e tij kur ai duhej të kishte qenë në garë për turne në mes të viteve 2000. Sezoni i tij i vetëm në menaxhim rezultoi që Middlesbrough gati të hiqej nga Kampionati.

John Terry
John Terry është ndihmës menaxher në Aston Villa | Catherine Ivill / Getty Images

Ish kapiteni i Anglisë dhe Chelsea John Terry kaloi drejt trajnerit kur vuri çizmet me të Aston Villa në 2018 dhe ka qenë ndihmës menaxher i klubit që nga ajo kohë.

Nicky Butt u përfshinë në stërvitje dhe zhvillimin e lojtarëve në Manchester United pothuajse sa më shpejt që ai doli në pension në 2011. Ai u emërua kreu i akademisë së klubit në 2016 dhe u promovua në kreun e zhvillimit të ekipit të parë në 2019.

Ashley Cole përfundoi karrierën e tij të luajtur me Qarku Derby në 2019, por qëndroi si pjesë e stafit trainues të Frank Lampard. Ai që atëherë e ka ndjekur Lampard përsëri në ish-klubin Chelsea.

Ashley Cole
Ashley Cole ka qenë trajner në Derby & Chelsea | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

Emri i emrit Joe Cole ishte gjithashtu trajner në Chelsea, duke punuar në përbërjen e të rinjve. Ai e la atë punë në mënyrë që të zgjeronte horizontet e tij të futbollit në të gjithë botën pak para se planeti të binte në korpusin e koronavirusit dhe kështu karriera e tij si trajner ka qenë në pritje.

Ledley King u transferua nga një rol ambasador në një rol trajner në Tottenham në gusht të vitit 2020.

Michael Carrick ka qenë një trajner i ekipit të parë në Manchester United që nga pensionimi në 2018 dhe ka punuar nën drejtimin e Jose Mourinho dhe Ole Gunnar Solskjaer në Old Trafford.

Everton FC v Liverpool FC - Premier League
Jamie Carragher është një zë kryesor në Sky Sports | Pishinë / Getty Images

Jamie Carragher asnjëherë nuk është tunduar të ndjekë një karrierë në menaxhim dhe në vend të kësaj ka krijuar një reputacion si një nga ekspertët kryesorë të lojës. Fatet e kolegut të Sky Sports Gary Neville ka të ngjarë ta shtyjnë atë duke rrezikuar ndonjëherë atë.

Rio Ferdinand dikur flirtoi me idenë e një karriere të dytë si një boksier profesionist, por ai i vuri dorezat pa asnjë luftë të vetme. Ai ka qenë një shtyllë kryesore e ekipit të ekspertëve të BT Sport që nga viti 2015.

Owen Hargreaves është një tjetër rregullt në panelin BT Sport, ndërsa Michael Owen gjithashtu punon në mbulimin e lojës së rrjetit herë pas here.

Peter Crouch nuk ka zbritur në rrugën tradicionale të ekspertëve dhe në vend të kësaj ka kombinuar futbollin dhe sportin me argëtimin. Podkastti i tij BBC ka qenë një hit i madh, ndërsa ai më vonë doli përpara një shfaqje televizive BBC të quajtur Peter Crouch: Ruaj verën tonë në vitin 2020

Jermaine Jenas ka diversifikuar edhe karrierën e tij televizive. Përveç një koncerti ekspertësh në Match of the Day të BBC, ai gjithashtu është bërë një bashkë-mikpritës në programin e revistës ditore Një shfaqje.

David Beckham, Luis Robles
David Beckham është president i klubit të tij të futbollit | Michael Reaves / Getty Images

David Beckham ishte kapiten i Anglisë gjatë epokës së gjeneratës së artë, por ai kurrë nuk ka shkuar në asnjë nga rrugët e karrierës pas-lojës në stërvitje ose punë televizive.

Në vend të kësaj, Beckham i ka kushtuar shumë pensionit të tij punës bamirëse në të gjithë botën, si dhe ndërtimit të klubit të tij të MLS, Inter Miami, nga themeli.

Për më shumë nga Jamie Spencer, ndiqni atë në Cicëroj dhe Facebook!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu