Burnley mirëpret titullin duke ndjekur Manchester United në Turf Moor të martën në mbrëmje me të dy skuadrat që kërkojnë të vazhdojnë një formë të mirë të formës.

United ka pozicionuar veten si pretendentë të mundshëm të titullit në Premier League javët e fundit, dhe aktualisht qëndrojnë pas Liverpool vetëm në diferencën e golave. Ndërkohë Burnley, kanë qenë në kontakt të mirë vetë, duke humbur vetëm një lojë që nga fillimi i dhjetorit.

Të dy palët futën në raundin e katërt të FA Cup me fitore të ngushta; United falë golit të hershëm të Scott McTominay kundër Watford, Burnley falë një barazimi dramatik të vonuar nga Matej Vydra i cili çoi në një sukses të penalltisë mbi MK Dons.

Çdo gjë tjetër përveç një fitore për United do të jetë zhgënjyese, veçanërisht me një lojë të madhe kundër Liverpool në Anfield duke ardhur. Ja 90 minutapamja paraprake e lojës.

Kur është nisur? E martë 12 Janar
Në cilën orë fillon? 20:15 (GMT)
Ku luhet? Terren Moor
Kanali televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)
Arbitri? Kevin Mik

Nick Papa
Papa shpreson të kthehet pas një dëmtimi të vogël | Pishinë / Getty Images

Burnley Portieri Nick Pope është shqetësimi kryesor për Sean Dyche, pasi kishte qëndruar larg Clarets në FA Cup me një dëmtim në kyçin e këmbës.

Krahas shqetësimeve të lëndimit të Pope, klubi ka katër raste të lidhura me Covid-19 – një problem i madh duke pasur parasysh madhësinë e skuadrës së Burnley. Kevin Long, Charlie Taylor, Dwight McNeil dhe Jay Rodriguez janë lojtarët e prekur, dhe nuk ka asnjë konfirmim nëse ata janë në gjendje të kthehen akoma.

United nuk ka gjasa të rrezikojë Eric Bailly që nga fillimi pasi ai u mor me një dëmtim në kokë kundër Watford. Paul Pogba, Luke Shaw dhe Victor Lindelof munguan të gjithë në atë lojë dhe mund të kthehen në grindje, ndërsa Edinson Cavani ka vuajtur dënimin e tij me tre ndeshje.

Burnley: Papa; Lowton, Tarkowski, Mee, Taylor; Brady, Westwood, Brownhill, McNeil; Druri, Barnes

Manchester United: De Gea; Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Telles; McTominay, Fred; Rashford, Fernandes, Pogba; Ushtarak

Burnley

Burnley1-1 Milton Keynes Dons (AET Burnley fitoi 4-3 në penallti) (09/01)
Burnley 1-0 Sheffield United (29/12)
Leeds 1-0 Burnley (27/12)
Burnley 2-1 Wolverhampton Wanderers (21/12)
Aston Villa 0-0 Burnley (17/12)

Manchester United

Manchester United 1-0 Watford (09/01)
Manchester United
0-2 Manchester City (06/01)
Manchester United 2-1 Aston Villa (01/01)
Manchester United Wolverhampton Wanderers 1-0 (29/12)
Leicester City 2-2 Manchester United (26/12)

Marcus Rashford, Ashley Young
Rashford është në kërkim të golit të tij të 8-të në sezon | Visionhaus / Getty Images

Edhe pse Burnley ka qenë mbresëlënës që nga fundi, duke humbur vetëm një herë në shtatë ndeshjet e tyre të fundit, është e vështirë të shohësh që ata janë në gjendje t’i rezistojnë sulmit sulmues të United.

Me Marcus Rashford, Bruno Fernandes dhe Anthony Martial të gatshëm të kthehen pas pushimit, prisni që një skuadër e United të jetë në tre pikë larg rivalëve të tyre të hidhur Liverpool përpara mega-përplasjes së tyre fundjavën e ardhshme.

Parashikim: Burnley 0-2 Manchester United

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu