Të hënën në mbrëmje, më pak se 48 orë pas bilbilit përfundimtar në fitoren e tyre të Boxing Day, Everton dhe Manchester City do të dalin përsëri në fushë për një tjetër ndeshje të Premier League.

Carlo Ancelotti është një nga pak menaxherët që ka fituar më shumë ndeshje kundër skuadrave të Pep Guardiola sesa ka humbur. Sidoqoftë, takimi i tij i parë kundër City në krye të Evertonit prodhoi një humbje gjithnjë e më të parashikueshme.

Pep Guardiola, Carlo Ancelotti
Pep Guardiola (majtas) dhe Carlo Ancelotti kanë fituar Ligën e Kampionëve si menaxherë pesë herë mes tyre | Michael Regan / Getty Images

City ka fituar pesë takimet e fundit radhazi me Everton megjithëse e kundërta e vetme e Guardiola ndaj Toffees ishte e rëndësishme – ish-shoku i tij i ekipit në Barcelona Ronald Koeman organizoi një fitore tronditëse 4-0 për të shkaktuar humbjen më të rëndë në ligë të karrierës menaxheriale të Katalanasit në Janar 2017.

Ndërsa të dy palët janë në formë të mirë, një përsëritje e një linje të tillë rezultati duket fantastike.

Kur është nisur? E hënë 28 Dhjetor
Në cilën orë fillon? 20:00 (GMT)
Ku luhet? Goodison Park
Kanali TV / Transmetimi i drejtpërdrejtë? Amazon Kryeministri Video
Arbitri? Martin Atkinson

Shkalla e fundit e rezultateve të mira të Evertonit është edhe më mbresëlënëse duke marrë parasysh personelin që mungon në këto suksese. Sidoqoftë, kthimi i Seamus Coleman kundër Sheffield United të Shtunën mund të pasohet nga riparaqitja e James Rodriguez i cili ka humbur pesë ndeshjet e fundit.

Vizita e së hënës nga Qyteti vjen shumë shpejt për Allan, Lucas Digne dhe Richarlison, ndërsa Fabian Delph është së bashku me një të munguar për një kohë të gjatë Jean-Philppe Gbamin në dhomën e trajtimit.

Gabriel Jesus vuri një mbajtëse herën e fundit kur këto klube u takuan, por nuk do të jetë në gjendje të kopjojë shfrytëzimet e tij të shënuara pasi testimi pozitiv për COVID-19. Kyle Walker gjithashtu është infektuar me virusin dhe Eric Garcia i mungon aftësia për ndeshje.

Everton: Pickford; Coleman, Mina, Holgate, Godfrey; Doucoure, Davies; Iwobi, Sigurdsson, Bernard; Calvert-Lewin

Manchester City: Ederson; Cancelo, Stones, Dias, Mendy; Rodri, Gundogan; Sterling, De Bruyne, Foden; Torres

Shkulja e fundit taktike e Ancelotti në krye të Everton ka parë që Toffees të përballen në mënyrë të shkëlqyeshme në mungesë të tyre njeriu yll James. Me katër mbrojtës të përbërë nga katër qendërmbrojtës natyralë, Everton ka fituar katër të fundit Premier League Daljet – kundër disa kundërshtimeve të ashpra në formën e Chelsea dhe Leicester City – duke pësuar vetëm një gol në këtë proces.

Vetë Qyteti ka shijuar një varg pazakontë. Ndërsa golat mund të mos jenë aq të rrjedhshëm, skuadra e Guardiola është e pamposhtur në dhjetë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat, duke lënë në vetëm dy gola në këtë seri.

Ja se si ka dalë secila palë në pesë daljet e fundit.

Everton

Sheffield United 0-1 Everton (26/12)
Everton 0-2 Manchester United (23/12)
Everton 2-1 Arsenal (19/12)
Leicester City 2-1 Everton (16/12)
Everton 1-0 Chelsea (12/12)

Manchester City

Manchester City 2-0 Newcastle United (26/12)
Arsenal 1-4 Manchester City (22/12)
Southampton 0-1 Manchester City (19/12)
Manchester City 1-1 West Bromwich Albion (15/12)
Manchester United 0-0 Manchester City (12/12)

Everton, me petkun e tyre të fundit nën drejtimin e Ancelotti-t, i cili shumë mirë mund të jetë subjekt i ndryshimeve, janë mbështetur në pjesë të shënuara dhe shënues të panjohur për golat e tyre. Ndërsa Gylfi Sigurdsson shënoi golin e tij në Premier League në hapësirën e katër ndeshjeve (dy gola), golashënuesi më i mirë i klubit Dominic Calvert-Lewin ka kaluar katër ndeshje pa gjetur rrjetën.

City hyn në ndeshjen e së hënës me rekordin më të mirë mbrojtës të divizionit, por gjysma e golave ​​që ata kanë pësuar kanë ardhur ose nga dërgesat e topit të vdekur ose nga pika e bardhë e penalltisë.

Skuadra e Ancelotti mund të ulet mbi City në pozitën e lartë të vendit të dytë, por një fitore për Guardiola do ta shihte klubin e tij kapërcimin Everton që kishte luajtur një lojë më pak. Ata mund të mos krenohen me fuqinë sulmuese të sezoneve të kaluara më parë, por vendosmëria e sapo gjetur e City në anën e pasme duhet të jetë e mjaftueshme për t’i parë në një lojë midis dy anëve në formë të divizionit.

Parashikimi: Everton 1-2 Manchester City

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu