Leicester City pret Manchester United në fillimin e hershëm në një mori ndeshjesh të Boxing Day Premier League të Shtunën, me vizitorët ulur vetëm një pikë prapa Foxes në vendin e tretë.

United vizitoi për herë të fundit Leicester në ditën e fundit të sezonit të kaluar në Premier League dhe përfundoi fituesit 2-0 në King Power Stadium i cili i dha atyre një përfundim të vendit të tretë dhe sigurimin e kualifikimit të Ligës së Kampionëve, dhe shkoi në lojë pas kthimit të ndeshjes Gjysmëfinale e Kupës Carabao.

Ndërsa Djajtë e Kuq nuk arritën të bënin sukses në atë vend të Ligës së Kampionëve, ata do të jenë të vetëdijshëm për aksionet e larta që përsëri rrethojnë udhëtimin e tyre këtë herë. Një fitore për Leicester i mban ata të dytët, ndërsa një fitore për United do t’i shihte ata duke kërcyer Dhelprat në pozitë.

Me aksionet e larta dhe sanduiçet e mbetura të gjelit të detit dhe viçit të lëshuara me forcë të plotë, ja 90 minutapamja paraprake e hapësit të Boxing Day.

Kur është nisur? E Shtunë 26 Dhjetor
Në cilën orë fillon? 12:30 (GMT)
Ku luhet? Stadiumi King Power
Kanali TV / Transmetimi i drejtpërdrejtë? BT Sport 1 (MB), fuboTV (SH.B.A.)
Arbitri? Mike Dean

Caglar Soyuncu
Soyuncu mund të kthehet te Leicester | Michael Regan / Getty Images

Caglar Soyuncu mund të kthehet për Dhelprat pas një aduktori të shqyer, por mund të mos bëjë një kthim të plotë menjëherë dhe mund të ruhet për udhëtimin e tyre në Crystal Palace të hënën.

Jamie Vardy është në dispozicion për përzgjedhje edhe një herë, pasi është rikuperuar nga shqetësimi në ijë. Ricardo Pereira mbetet i padisponueshëm ndërsa vazhdon të luftojë për të gjetur gjendje të plotë, por Foxes përndryshe kanë një skuadër plotësisht të aftë në dispozicion.

Të bashkuar pritet të jenë pa Scott McTominay, i cili çaloi kundër Leeds fundjavën e kaluar, por mirëpriti Eric Bailly dhe Axel Tuanzebe përsëri në lojë gjatë fitores së tyre 2-0 në Kupën Carabao kundër Everton. Tuanzebe mund të fillojë përsëri nëse Aaron Wan-Bissaka nuk arrin të rikuperohet me kohë.

Luke Shaw gjithashtu u kthye në veprim në lojë dhe do të jetë në dispozicion kundër Leicester edhe një herë, duke i dhënë Ole Gunnar Solskjaer një skuadër të shëndetshme për të zgjedhur.

Leicester City: Schmeichel; Justin, Fofana, Evans, Castagne; Ndidi, Tielemans; Albrighton, Maddison, Barnes; Vardy.

Manchester United: De Gea; Tuanzebe, Lindelof, Maguire, Shaw; Fredi, Pogba; Greenwood, Fernandes, Rashford; Ushtarak

Mospërputhja e Leicester ka qenë zhgënjyese për tifozët, por nuk është provuar e dëmshme dhe është përmirësuar gjatë gjithë dhjetorit. Një disfatë 2-0 në shtëpi ndaj Everton u pasua me një tre kundërshtarë të shkëlqyeshëm larg Tottenham fundjavën e kaluar, duke i mbajtur ata të dytët dhe duke i hequr Spurs nga katër më të mirët për momentin.

Jamie Vardy ka qenë në formë të kuqe të nxehtë këtë sezon; penalltia e tij kundër skuadrës së Jose Mourinhos ishte goditja e tij e 11-të në sezonin e ligës, duke e mbajtur atë të bashkuar në vendin e dytë në top listat krahas Dominic Calvert-Lewin dhe Son Heung-min.

Skuadra e Brendan Rodgers duhet të jetë e vetëdijshme për kërcënimin që vjen me mirëpritjen e United në King Power, megjithatë. Djajtë e Kuq mbajnë një rekord të përsosur larg nga shtëpia në kampionat deri më tani këtë sezon dhe janë dukur plotësisht të rimbushur që kur kanë dalë nga Champions League në fazat e grupeve.

Bruno Fernandes ishte në fletën e shënimeve në ndeshjen e fundit të sezonit të kaluar dhe ka vazhduar formën e tij në këtë fushatë, pasi ka grumbulluar nëntë gola dhe pesë asistime në kampionat.

Ja se si ka dalë secila palë në pesë ndeshjet e fundit.

Leicester City

Tottenham 0-2 Leicester (20/12)
Leicester 0-2 Everton (16/12)
Leicester 3-0 Brighton (13/12)
Leicester 2-0 AEK Athinë (10/12)
Sheffield United 1-2 Leicester (6/12)

Manchester United

Everton 0-2 Manchester United (23/12)
Manchester United 6-2 Leeds United (20/12)
Sheffield United 2-3 Manchester United (17/12)
Manchester United 0-0 Manchester City (12/12)
RB Leipzig 3-2 Manchester United (8/12)

Me të dy palët shënuesit e etur dhe të dëshpëruar për të hyrë në 2021 në krye, aksionet do të jenë të larta në këtë.

Liga është aq e hapur sa kurrë më parë dhe katër të parët mund të duken shumë ndryshe pas përfundimit të Boxing Day. Leicester nuk do ta ketë harruar fundin e tyre të hidhur në sezonin e kaluar dhe një rezultat i fortë kundër Spurs u jep atyre aq besim sa u duhet të shkojnë në një lojë me United, por skuadra e Solskjaer gjithashtu po fluturon lart.

Wesley Fofana
Një fitore ndaj Spurs ishte një tre pikë e madhe për Foxes | Julian Finney / Getty Images

United ka gjetur zakonin e tij dhe duket i pandalshëm larg shtëpisë aktualisht, dhe do të arrijë tre pikë të tjera këtu.

Parashikim: Leicester 1-3 Manchester United

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu