Barcelona do të synojë të kalojë në katër të parët me një fitore ndaj Valencia në Camp Nou të Shtunën pasdite.

Los Cules arriti të mposhtë Real Sociedad në krye të tabelës 2-1 në mesjavë falë golave ​​të Jordi Alba dhe Frenkie de Jong. Sidoqoftë ata kanë fituar vetëm gjashtë nga 12 ndeshjet e tyre në kampionat deri më tani këtë fushatë.

Valencia është pa fitore në katër ndeshjet e fundit në kampionat, megjithëse ata patën një fitore në Copa del Rey në mesjavë ndaj Terrassa në kohën shtesë. Ata aktualisht ulen në vendin e 13-të në tabelë me vetëm 14 pikë nga 13 ndeshje.

FC Barcelona v Real Sociedad - La Liga Santander
Camp Nou do të luajë një mikpritës në një ndeshje të katërt radhazi të Barcelonës | David Ramos / Getty Images

Kur është nisur? E Shtunë 19 Dhjetor
Në cilën orë fillon? 15:15 (GMT)
Ku luhet? Camp Nou
Kanali TV? La Liga TV (MB)

Pas një loje të vështirë në mesjavë, Barcelona shkoni në këtë lojë pa shqetësime të reja për lëndime. Ansu Fati, Sergi Roberto, Ousmane Dembele dhe Gerard Pique janë ende të dëmtuar, ndërsa Martin Braithwaite pritet të mbajë larg Philippe Coutinho. Clement Lenglet duhet të kthehet në formacionin startues gjithashtu pasi humbi ndeshjen e mesjavës.

Valencia do të mirëpresë Jose Gaya në krah pas një pushimi nga lëndimi, dhe ai duhet të kthehet në krah për Toni Lato, i cili ka dalë pozitiv për COVID-19. Ish portieri i Barcelonës, Jasper Cillessen, përjashtohet nga lëndimi, ndërsa Kevin Gameiro është gjithashtu i padisponueshëm.

Barcelona: ter Stegen; Dest, Araujo, Lenglet, Alba; De Jong, Busquets; Pedri, Griezmann, Braithwaite; Messi

Valencia: Domenech; Wass, Paulista, Diakhaby, Gaya; Musah, Racic, Soler, Guedes; Vallejo, Gomez.

Jordi Alba, Oscar Mingueza, Lionel Messi, Frenkie de Jong
Jordi Alba ishte në fletën e shënimeve kundër Real Sociedad | David Ramos / Getty Images

Barcelona ka fituar dy ndeshjet e tyre të fundit në kërcim pas një përplasje në shtëpi nga Juventus. Ata u kualifikuan nga ata Liga e Kampioneve megjithatë, megjithëse disfata ndaj Juventusit u kushtoi atyre në vendin e parë.

Valencia ka fituar vetëm tre nga 13 ndeshjet e saj në kampionat deri më tani këtë sezon dhe me të vërtetë po lufton për formë. Ata u dërguan në kohën shtesë nga pjesëtarët e kohës Terrassa në mesjavë, e cila është fitorja e tyre e vetme në pesë ndeshje që kur mposhti Real Madrid falë një het-trick të penalltive.

Barcelona

Barcelona 2-1 Valencia (16/12)
Barcelona 1-0 Levante (13/12)
Barcelona 3-0 Juventus (8/12)
Cadiz 2-1 Barcelona (5/12)
Ferencvaros 0-3 Barcelona (2/12)

Valencia

Terrasa 2-4 Valencia (AET) (16/12)
Valencia 2-2 Athletic Bilbao (12/12)
Eibar 0-0 Valencia (7/12)
Valencia 0-1 Atletico Madrid (28/11)
Alaves 2-2 Valencia (22/11)

Valencia duket se do të dalë vetëm kundër ekipeve më të mira këtë sezon, pasi ka regjistruar fitore ndaj Real Sociedad dhe Real Madrid.

Ata po luftojnë për gola në vend tani me vetëm katër në katër ndeshjet e tyre të fundit, por Barcelona ka qenë tepër e dobët në mbrojtje këtë sezon.

Lionel Messi, Antoine Griezmann
Sulmuesit në formë të Barcelonës duhet të shkaktojnë probleme më shumë se sa duhet | David Ramos / Getty Images

Por kur ju pëlqen Lionel Messi dhe Antoine Griezmann në sulm, atëherë ato çështje mbrojtëse nuk duhet të kenë vërtet rëndësi.

Në përgjithësi, cilësia në ekipin e Barcelonës dhe forma e dobët e të gjithë ekipit të Valencias duhet të nënkuptojë që ekipi vendas e fiton këtë të qetë.

Parashikimi: Barcelona 2-0 Valencia

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu