Kampionët në fuqi Liverpool do të kërkojnë të konsolidojnë epërsinë e tyre në krye të tabelës së Premier League kur ata të mirëpresin West Bromwich Albion në Anfield të Dielën.

Njerëzit e Jurgen Klopp siguruan dy fitore të theksuara në harkun e tre ditëve javën e kaluar, duke rrëzuar pretendentët e tjerë për titull Tottenham Hotspur në shtëpi para se të maulonin Crystal Palace 7-0 për të garuar me katër pikë larg Leicester City në të dytën.

Kjo fitore në Selhurst Park, ishte e 127-ta e Klopp në Premier League si shef i Liverpool – duke tejkaluar rekordin e klubit të Rafa Benitez – dhe duke pasur parasysh formën e kundërshtarëve të kësaj fundjave, ai pa dyshim do të mendojë se numri 128 do të jetë në rrugën e tij së shpejti.

West Brom qëndron në vendin e 19-të, pesë pikë larg sigurisë dhe ka golin e dytë më të keq në çdo klub në katër divizionet kryesore të Anglisë (-19). Për hidhërimin e disa seksioneve të bazës së tifozëve, klubi kohët e fundit shkarkoi Slaven Bilic dhe në vend të Kroatit mbërriti specialisti i mbijetesës Sam Allardyce, të cilit iu dha shkurtimi i zakonshëm: shmangni rënien.

Allardyce, famëkeq për futbollin e tij të drejtpërdrejtë, prozaik, dëshmoi një humbje 3-0 në shtëpi kundër Aston Villa në ndeshjen e tij të parë në krye, por mban rekordin e jashtëzakonshëm të të qenit menaxheri i fundit vizitues në Premier League që erdhi larg nga Anfield me tre pikat; Pala e tij e Pallatit fitoi atje në Prill 2017.

Për tifozët e West Brom, ekziston të paktën kjo.

Kur është nisur? E Diel 27 Dhjetor
Në cilën orë fillon? 16:30 (GMT)
Ku luhet? Anfield
Kanali TV / Transmetimi i drejtpërdrejtë? Ngjarja kryesore Sky Sports, Sky Sports PL
Arbitri? Kevin Mik

Liverpool u rrit nga kthimi në stërvitje i dyshes së mesfushës James Milner dhe Xherdan Shaqiri këtë javë, por asnjëri nuk pritet të jetë mjaft i aftë për të filluar. Milner (hamstring) ka humbur gjashtë ndeshjet e fundit, ndërsa Shaqiri (problem i muskujve) ka qenë jashtë që nga pushimi ndërkombëtar i nëntorit.

Milner është afër kthimit nga dëmtimi që pësoi larg në Brighton
Milner është afër kthimit nga dëmtimi që pësoi larg në Brighton | Pishinë / Getty Images

Thiago Alcantara, ndërkohë, gjithashtu ishte fotografuar në stërvitje, por ‘nuk do të nxitohet’ sipas Klopp dhe mendohet të jetë pak më larg se mesfushorët e tij, me Spanjollin që ende po rikuperohet nga trajtimi i tmerrshëm i Richarlison në derbin e Merseyside. Mohamed Salah është vendosur të kthehet në XI startues pasi shënoi dy herë nga pankina kundër Palace.

Sa për vizitorët, Jake Livermore do të humbasë pas kartonit të tij të kuq kundër Villa, por playmaker Matheus Pereira do të mirëpritet përsëri pasi vuajti një pezullim të tij prej tre ndeshjesh. Conor Townsend, Hal Robson-Kanu dhe Kyle Bartley janë të gjithë afër kthimit, por kjo lojë do të vijë shumë shpejt për ta.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Robertson, Fabinho, Matip; Wijnaldum, Henderson, Keita; Salah, Mane, Firmino

West Brom: Johnstone; Furlong, Gibbs, O’Shea, Ajayi; Sawyers; Phillips, Diangana, Gallagher, Pereira; Grant

Kthehu në krye të tabelës, morali po rritet lart për Liverpool edhe një herë.

Pas një fillimi të trazuar të fushatës që e konsideroi hajmali mbrojtës Virgil Van Dijk të përjashtuar për pjesën tjetër të sezonit, të Kuqtë janë përgjigjur në mënyrë defantive, me dy fitore historike duke i qëlluar ata në pole pozicion.

Nuk i paralajmëron mirë West Brom, megjithatë, që Palace – i dëbuar nga Liverpool fundjavën e kaluar – u dha dorëzimin e tyre Baggies dy javë para. Kjo u pasua nga një humbje 2-0 ndaj Newcastle United, dhe më pas, me inkurajim, një barazim 1-1 me Manchester City, para se Bilic të merrej me thasë.

FBL-ENG-PR-MAN QYTET-PER WESTNDIM BROM
West Brom mbahet i vendosur për një barazim në The Eithad | Michael Regan / Getty Images

Thatshtë ai lloj performance që njeriu i njohur botërisht si ‘Big Sam’ do të shpresojë që pala e tij të mund të replikojë, dhe janë ato cilësi elastike që do të jenë pjesë përbërëse e çdo rezultati në Anfield.

Liverpool

Crystal Palace 0-7 Liverpool (19/12)
Liverpool 2-1 Tottenham (16/12)
Fulham 1-1 Liverpool (13/12)
Midtjylland 1-1 Liverpool (09/12)
Liverpool 4-0 Ujqërit (06/12)

West Brom

West Brom 0-3 Aston Villa (20/12)
Manchester City 1-1 West Brom (15/12)
Newcastle 2-1 West Brom (12/12)
West Brom 1-5 Crystal Palace (06/12)
West Brom 1-0 Sheffield United (28/11)

Sam Allardyce, Jake Livermore
Largimi i gjithçkaje në Anfield do të ishte një mrekulli e Krishtlindjes për Allardyce | Pishinë / Getty Images

Nëse tifozët e West Brom mund të qetësohen në ndonjë gjë, është rekord i Allardyce në Anfield; ai është i pamposhtur në tre vizitat e tij të fundit.

Kjo, megjithatë, nuk ka gjasa të trondisë një skuadër të Liverpoolit që nuk ka humbur në shtëpi në kampionat për më shumë se tre vjet, veçanërisht duke pasur parasysh formën përkatëse të të dy palëve. Liverpool është i pamposhtur në 10 në kampionat, ndërsa Baggies kanë fituar vetëm një herë deri më tani këtë fushatë.

Me forcat e sulmit Salah, Firmino, Mane të vendosura për t’u rikthyer, është e vështirë të shohësh diçka tjetër përveç një feste festive për drejtuesit e ligës.

Parashikim: Liverpool 4-0 West Brom

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu