Presidenti i ardhshëm i klubit bavarez ka konfirmuar interesin e tyre për francezin por ka hedhur poshtë pretendimet se ata janë pas një emri tjetër të madh

Do të ishte e lehtë për Bayern Mynihun të mos interesohet për mbrojtësin e RB Leipzig, Dayot Upamecano, ka thënë drejtori Oliver Kahn.

CEO Karl-Heinz Rummenigge ka treguar më parë se klubi dëshiron të nënshkruajë me francezin e ri, ndërsa Leipzig ka konfirmuar se ai ka një klauzolë lirimi prej 42.5 milion € (38 milion 52/52 milion dollarë) në kontratën e tij.

Kahn, i cili do të bëhet president i Bayern në 2022, është dyfishuar në këmbënguljen e klubit për të negociuar me qendërmbrojtësin, duke qenë se ata do të kenë nevojë të nënshkruajnë në atë zonë.

“Ne jemi duke humbur David Alaba,” pranoi Kahn.

“Ne i kemi bërë një ofertë pak më parë. Ai nuk e pranoi këtë ofertë.

“Unë gjithashtu e kuptoj që një lojtar si ai, i cili ka qenë në Bayern Munchen për një kohë të gjatë, po kërkon një sfidë të re tani.

“Ne duhet të mendojmë se kush mund të jetë një zëvendësues adekuat i Davidit.

“Si lojtar, do të doja të kisha luajtur me Ramos, por nuk ka asgjë në të [him coming to Bayern]”

Dayot Upamecano, RB Leipzig 2020-21

Duke u ndalur në Upamecano posaçërisht, Kahn tha: “Ai është i kërkuar në të gjithë Evropën.

“Këtë sezon, ai ka treguar cilësinë që ka. Sigurisht, ne jemi gjithashtu në bisedime.

“Ai është një lojtar që shumë klube më të mëdha të Evropës e dëshirojnë dhe Bayern aktualisht është klubi më i suksesshëm në botë në aspektin sportiv.

“Ne jemi veçanërisht tërheqës për këto lloj lojtarësh për momentin.”

Me të ardhmen e Jerome Boateng gjithashtu të pasigurt, mund të ketë një ndryshim dramatik në zemër të mbrojtjes së Bayern gjatë rrjedhës së verës.

Ndërkohë, mbajtësit e Ligës së Kampionëve vazhdojnë të dominojnë në vend, në Gjermani, ku ata mbajnë një avantazh të shëndetshëm me shtatë pikë ndaj skuadrës së Leipzig të Upamecano në garën për titullin e Bundesligës.

FCB ka fituar të katër ndeshjet e fundit dhe ka shënuar 57 gola të mahnitshme në 19 ndeshjet e tyre.

Shëtitja e tyre e ardhshme vjen të Premten, kur ata do të trajtojnë Hertha larg nga shtëpia.

Pas kësaj takimi, megjithatë, ata do të udhëtojnë për të diskutuar Kupën Botërore të Klubeve FIFA, e cila do të zhvillohet në Doha.

Ata do të luajnë fituesit e ndeshjes së ekipit vendas Al-Duhail me Al Ahly më 8 shkurt.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu