Simba SC 4-0 Ihefu FC: Kampionët e Ligës marrin një fitore të madhe përpara vizitës së Platinum FC

Ishte angazhimi i parë lokal për Wekundu wa Msimbazi që nga humbja e tyre 1-0 ndaj ekipit Zimbabwean në një lojë kontinentale

Zbavitja e golave ​​të Simba SC vazhdoi pasi ata morën një fitore 4-0 kundër Ihefu FC në një ndeshje të Main League Premier League të Mërkurën.

Mohamed Hussein, Meddie Kagere dhe Chris Mugalu shënuan golat që siguruan që Simba do të vazhdojë të gëzojë diferencën më të madhe të diferencës së golave ​​në kampionat pasi janë të dytët.

Huseini, i cili për çudi u la jashtë TanzaniSkuadra e Kampionatit të Kombeve Afrikane nga trajneri Etienne Ndayiragije, hapi rezultatin në minutën e nëntë për kampionët e ligës.

Kagere shtoi edhe të dytin në minutën e 15-të Wekundu wa Msimbazi ushtruan autoritetin e tyre në lojën e vetme të ditës. Ruandasi mori topin dhe kthimi i tij i shpejtë në anën e djathtë duket se i kaloi më shumë portierit të Ihefu, Deogratius Munishi, ndërsa pranoi golin.

Fituesi dy herë i Këpucës së Artë shtoi edhe të tretin në minutën e 40-të ndërsa Simba u kthye në tunel me kokat e larta duke dhënë një performancë dominuese në pjesën e parë.

Mugalu hyri në vend të Kagere në minutën e 66-të pas të parit Gor Mahia sulmuesi tashmë kishte siguruar një kundërvënie kundër djemve të rinj në kampionat. Performanca nga ylli paraqet një tjetër dhimbje koke të përzgjedhur për trajnerin Sven Vandenbroeck, i cili gjithashtu ka John Bocco për detyrat e qendërsulmuesit.

Një tjetër ndryshim për Simba u bë në minutën e 72-të kur i dëmtuari Ibrahim Ame, i cili kuptohet se kishte kërkuar një lëvizje huazimi për shkak të mungesës së kohës së mjaftueshme të lojës, u zëvendësua nga David Kameta.

Mugalu shtoi golin e katërt në minutën e 84-të për të dhënë Wekundu wa Msimbazi një fitore pasi u mundën në Caf Liga e Kampioneve nga FC Platinum.

Simba do të presë kampionët e Zimbabvesë më 6 janar në Dar es Salaam për ndeshjen vendimtare të kthimit.

Simba XI: Aishi Manula, Shomari Kapombe, Hussein Mohamed, Joash Onyango, Ibrahim Ame, Kennedy Juma, Larry Bwalya, Said Ndemla, Meddie Kagere, Clatous Chama, Luis Miquissone.

Nëns: Beno Kakolanya, David Kameta, Gadiel Michael, Hassan Dilunga, Francis Kahata, Chris Mugalu, Athuman Miraji.

Ihefu FC XI: Deogratius Munishi, Mando Mkumbwa, Wema Sadoki, Michael Msinda, Samuel Jackson, Juma Mahadhi, Willy Mgaya, Andrea Simchimba, Omary Hamisi, Joseph Mahundi.

Nëns: Isihaka Joseph, Oscar Masai, Jeremy Katula, Tepsi Evance, Geofrey Kitenga, Joseph Kinyozi, Issah Ngoah.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu