Dean Smith besoi se Aston Villa mund të kishte fituar me një diferencë më të madhe kundër Newcastle, por ishte i kënaqur që Ollie Watkins ishte në gjendje t’i jepte fund thatësirës së tij të golit.

Villa kaloi në pjesën e parë duke mundur Newcastle 2-0 për të marrë fitoren e tyre të parë të 2021. Me dy ndeshje në dorë mbi shumicën e ekipeve të tjera përreth tyre, optimizmi është i lartë në Villa Park.

Watkins hapi rezultatin me golin e tij të parë që nga nëntori, një faktor tjetër që mund të kontribuojë në një gjysmë të dytë të sezonit.

Smith u desh të ndiqte ndeshjen kundër Newcastle nga tribunat ndërsa vuajti një ndalim të një ndeshjeje. Sidoqoftë, ai ishte i kënaqur me atë që pa nga këndvështrimi i tij.

“Mendova se ishim të mirë sidomos në pjesën e parë,” i tha ai Sky Sports. “Ne kemi mbivlerësuar pak në pjesën e dytë dhe mund të kemi shënuar edhe një çift më shumë.

“Me të vërtetë i kënaqur për Ollie Watkins, gjithmonë rëndon në mendjet e sulmuesve dhe ishte mirë të shënoja një gol të hershëm për veten e tij. Realisht i kënaqur, paraqitje solide në 2-0 dhe një tjetër pastrim në shtëpi.

“Ne kemi pasur tre ndeshje të vështira jashtë dhe kemi marrë vetëm një pikë, ka pasur disa vendime të diskutueshme në ndeshjet e Manchester, por sot kemi bërë mirë.”

Me rezultatin e mbyllur, Villa largoi Jack Grealish dhe Ross Barkley vonë. Edhe pse të dy lojtarët mund të kenë preferuar të luajnë 90 minuta të plota, Smith shpjegoi pse vendimet ishin logjike.

“Unë e kam Jack Grealish në katër kartonë të verdhë dhe dy ditët e fundit ai ka pasur një kërcell të ngushtë”, tha ai. “Kur e ndien se loja ka mbaruar, mund ta heqësh.

“Ross Barkley ka kaluar tetë javë, por të dy kanë treguar cilësitë e tyre.”