Dean Smith besoi se Aston Villa mund të kishte fituar me një diferencë më të madhe kundër Newcastle, por ishte i kënaqur që Ollie Watkins ishte në gjendje t’i jepte fund thatësirës së tij të golit.

Villa kaloi në pjesën e parë duke mundur Newcastle 2-0 për të marrë fitoren e tyre të parë të 2021. Me dy ndeshje në dorë mbi shumicën e ekipeve të tjera përreth tyre, optimizmi është i lartë në Villa Park.

Watkins hapi rezultatin me golin e tij të parë që nga nëntori, një faktor tjetër që mund të kontribuojë në një gjysmë të dytë të sezonit.

Smith u desh të ndiqte ndeshjen kundër Newcastle nga tribunat ndërsa vuajti një ndalim të një ndeshjeje. Sidoqoftë, ai ishte i kënaqur me atë që pa nga këndvështrimi i tij.

“Mendova se ishim të mirë sidomos në pjesën e parë,” i tha ai Sky Sports. “Ne kemi mbivlerësuar pak në pjesën e dytë dhe mund të kemi shënuar edhe një çift më shumë.

“Me të vërtetë i kënaqur për Ollie Watkins, gjithmonë rëndon në mendjet e sulmuesve dhe ishte mirë të shënoja një gol të hershëm për veten e tij. Realisht i kënaqur, paraqitje solide në 2-0 dhe një tjetër pastrim në shtëpi.

“Ne kemi pasur tre ndeshje të vështira jashtë dhe kemi marrë vetëm një pikë, ka pasur disa vendime të diskutueshme në ndeshjet e Manchester, por sot kemi bërë mirë.”

Me rezultatin e mbyllur, Villa largoi Jack Grealish dhe Ross Barkley vonë. Edhe pse të dy lojtarët mund të kenë preferuar të luajnë 90 minuta të plota, Smith shpjegoi pse vendimet ishin logjike.

“Unë e kam Jack Grealish në katër kartonë të verdhë dhe dy ditët e fundit ai ka pasur një kërcell të ngushtë”, tha ai. “Kur e ndien se loja ka mbaruar, mund ta heqësh.

“Ross Barkley ka kaluar tetë javë, por të dy kanë treguar cilësitë e tyre.”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Smith konfirmon se nënshkrimi do të vijë

Do të ishte një tjetër nxitje për Villa nëse ata mund të shtojnë një nënshkrim të ri në skuadrën e tyre këtë muaj dhe duket se ata janë afër ta bëjnë këtë.

Ata thuhet se kanë rënë dakord për një marrëveshje për Morgan Sanson të Marsejës. Ndërsa Smith nuk po përmendte emra, ai tha se ishte e qartë se ata së shpejti do të sillnin një lojtar të ri.

Ai shtoi: “Unë nuk kam folur me drejtorin tonë sportiv dhe padyshim që ka një lojtar përbrenda dhe shpresojmë që kjo të bëhet së shpejti.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu