Ole Gunnar Solskjaer ishte plot lavdërime për fituesin e ndeshjes Paul Pogba ndërsa Manchester United përfundoi një kapuç nëntë-vjeçar në Burnley të martën në mbrëmje.

United dominoi një garë në të cilën ekipi vendas nuk arriti të regjistronte një përpjekje të vetme në shënjestër deri në kohën e ndaljes.

Sidoqoftë, ata po luftonin për të bërë një përparim derisa Marcus Rashford zgjodhi Pogba me një krosim të shkëlqyeshëm në skajin e zonës.

Lidhja e francezit ishte e përsosur, megjithëse mori një devijim nga Matthew Lowton përpara se të fluturonte pranë një Nik papa të pafuqishëm.

Edhe pse Burnley kishte tre mundësi të mira në një fund të furishëm, United siguroi fitoren në krye të tabelës pas 17 ndeshjeve.

Timeshtë hera e parë që ka ndodhur kaq shumë ndeshje në sezon që nga dhjetori 2012, në fushatën finale të Sir Alex Ferguson, fituese të titullit.

I tha Solskjaer Sky Sports pas ndeshjes: “Kur merr tre pikë në Premier League kjo të bën të buzëqeshësh. Ishte një tri pikë e luftuar shumë, gjithnjë është këtu.

“Burnley është kaq mirë i organizuar dhe nuk ka shumë hapësira, por ne pamë disa prej tyre – krosim i shkëlqyeshëm për gol, përfundim i ekzekutuar shumë mirë. Mund të kishim edhe disa për të qetësuar nervat, por e bëmë në mënyrën më të vështirë. ”

Për performancën e Pogba, shefi i Djajve të Kuq shtoi: “Unë gjithmonë e kam thënë Paul [Pogba] është një lojtar i madh për ne. Ai është një personazh i mirë në dhomën e zhveshjes, ai është dikush që djemtë shikojnë, ai është një kampion bote.

“Ne po shohim më të mirën e Paul-it për momentin – ai është plagosur dhe ka pasur Covid. Pra, është e natyrshme që duhet të riktheheni në gjendje të mirë fizike pas kësaj.

Pogba vjen në parti

Paul Pogba TEAMtalk

Ndeshësi Pogba pranoi se United duhej të punonte shumë për fitoren e tyre, duke shtuar: “Ju mund ta shihni se ndeshja po shkonte në të dy anët, është shumë e vështirë të luash këtu. Ata kanë një stil loje, shumë të fortë dhe ne e dinim se do të ishte e vështirë.

“Ne duhet të mbanim kokën të qetë. Thjesht përqendrohuni tek vetja jonë dhe shpresoni se qëllimi do të vijë dhe ai erdhi. Ishte një performancë e shkëlqyer nga të gjithë, fokus i mirë.

“Gjithmonë i lumtur kur fitoj – sot kemi fituar dhe jam i lumtur që luajmë mirë. Ende një rrugë e gjatë për të bërë dhe kemi lojëra të mëdha për të bërë kështu që duhet të përqendrohemi në këtë. “

Ylli i Francës gjithashtu u shpreh me keqardhje për topin e pa lejuar të Harry Maguire, në një garë të ngushtë.

“Ishte një qëllim me siguri – Unë nuk e di se çfarë ndodhi. Ishte një gol i bukur dhe gjyqtari vendosi që jo.

“Ashtë një vendim i çuditshëm, por ne morëm rezultatin që donim, kështu që jemi të lumtur”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu