Mesfushori holandez nuk dha të njëjtën shkëndijë krijuese si Bruno Fernandes ose Paul Pogba, por menaxheri i tij ishte i kënaqur me kontributin e tij

Performanca e mbrojtësit të Ole Gunnar Solskjaer Donny van de Beek pasi Manchester United kaloi me vështirësi West Ham për të arritur në çerekfinalet e Kupës FA.

Scott McTominay shënoi golin e vetëm në kohën shtesë pas një afere të vakët në Old Trafford i cili pa vetëm gjashtë goditje në portë në 120 minuta.

Van de Beek, një nënshkrim veror prej 35 milion £ (39 milion € / 46 milion dollarë) nga Ajax, filloi në mesfushë me Bruno Fernandes në stol dhe Paul Pogba mungoi tërësisht në skuadër.

Në mungesë të shefave të tyre kryesorë, United u përpoq të gjente një mënyrë përmes një skuadre West Ham me mendje mbrojtëse, por Solskjaer ishte i kënaqur me rolin e Van de Beek të kryer.

Çfarë tha Solskjaer për Van de Beek?

“Mendova në pjesën e parë, ne dhe Donny luajtëm vërtet mirë”, u tha Solskjaer gazetarëve.

“Ne krijuam hapësira dhe ai ishte pjesë e kësaj. Ai e bëri punën e tij të rregullt dhe të rregullt, kishte një gjysmë shansi. Në pjesën e dytë, e gjithë skuadra ra pak dhe ne vetëm donim të bënim disa ndryshime. ”

Van de Beek u mor me avantazh pas 73 minutash, me Fernandes që hyri në vend të tij.

Cilët lojtarë bënë mirë?

Si dhe Van de Beek, Solskjaer mori kohë në konferencën e tij për shtyp për të lavdëruar Dean Henderson dhe Mason Greenwood.

West Ham kishte vetëm një goditje në shënjestër në lojë, por Henderson shpëtoi nga Said Benrahma vonë në kohën shtesë, ndërsa Greenwood mori edhe 86 minuta nën rripin e tij në një sezon më të vështirë, i cili ka sjellë vetëm katër gola deri më tani.

“Mason bëri vërtet mirë”, tha Solskjaer. “Ai luajti mirë duke menaxhuar minutat e tij, luajti tre të fundit [games]. Anthony [Martial] luajti një lojë javën tjetër dhe ne dëshironim që ai të përfundonte lojën.

“Unë gjithmonë shpresoj që portieri ynë të ketë një natë të qetë kur ne luajmë dhe shumicën e kohës ka ndodhur kështu.

“Sot [Henderson] po pastronte gjithçka, përveç kokës së fundit. Si roje, Davidi [De Gea] është mësuar me këtë prej vitesh; për t’u mbajtur të përqendruar, mbaje sytë mbi topin, pastaj papritmas del një moment dhe duhet të bësh një pritje. Shpresojmë se kjo është rruga për shumë vite. ”

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu