Menaxheri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer këmbëngul se skuadra e tij është e dëshpëruar të fitojë një trofe pasi ka kaluar tre sezone pa sende argjendi.

Triumfi i fundit i United erdhi në finalen e Europa League 2017 me Jose Mourinho por, që nga largimi i tij dhe emërimi i Solskjaer, dollapi ka mbetur i zhveshur.

Një çerekfinale e Kupës Carabao, megjithëse kundër një skuadre në formë Everton, përfaqëson një shans të mirë për t’i dhënë fund këtij sezoni dhe – megjithë përmirësimin e tyre në Premier League – shefi i Djajve të Kuq e di se argjendi ofron një vlerësim shtesë.

“Sigurisht që është diçka për të cilën po synojmë”, tha Solskjaer, i cili fitoi nëntë trofe të mëdhenj si lojtar në Old Trafford.

“Ne duam të përmirësojmë çdo sezon dhe të përmirësojmë vitin e kaluar është të arrijmë në finale dhe, natyrisht, kur të shkosh në finale ka vetëm një gjë që ka rëndësi dhe ajo është ngritja e trofeut.

“Më kujtohet që kam fituar trofeun tim të parë. Edhe drejt fundit të karrierës sime, mendoj se ishte trofeu i parë i Patrice Evra dhe Nemanja Vidic në Carling Cup, 2006 apo jo?

“Mendoj se ky ishte trofeu i tyre i parë dhe i jep diçka një ekipi.

“Ne jemi të dëshpëruar për të marrë duart tona në një trofe, këta lojtarë janë të dëshpëruar të mësojnë se si të fitojnë.”

Kapiteni Harry Maguire tha se lojtarët ishin të vetëdijshëm për pritjen që ata të shtonin në listën e gjatë të nderimeve të klubit.

Nga skuadra e 19 ndeshjeve për ndeshje që u ndeshën me Leeds në fitoren e së Dielës 6-2, 11 lojtarë ende nuk kanë fituar një trofe me United.

Maguire, njëri nga ai grup, pranon që duhet të ndryshojë.

“Reallyshtë me të vërtetë e rëndësishme këtë sezon që të përpiqemi të marrim duart në argjend dhe të fitojmë një trofe,” i tha ai manutd.com. “Në këtë klub ne pritet të fitojmë trofe dhe ne shkojmë në këtë lojë plot besim nga rezultati (kundër Leeds).

“Ne duhet të fillojmë të fitojmë trofe, nuk kemi fituar në dy ose tre vitet e fundit tani dhe është e rëndësishme.

“It’sshtë një konkurs i rëndësishëm për veten tonë për të krijuar vrull dhe besim”.

Bruno u nis për një pushim

Mesfushori Jesse Lingard, i cili nuk ka luajtur që nga ndeshja e Kupës Carabao kundër Brighton në fund të Shtatorit, do të kthehet në skuadër për udhëtimin në Goodison Park, ndërsa sulmuesi Mason Greenwood mund të ketë një fillim.

“Jesse do të jetë në skuadër. Ai ka punuar shumë në stërvitje. Ai ka qenë për të ardhur keq që është dashur të izolohet disa herë, të ketë qenë në kontakt ose të ketë një kontakt të ngushtë me Covid, madje as duke e pasur atë vetë, ”tha Solskjaer.

“Ai ka qenë shumë i pafat duke qenë larg terrenit stërvitor disa herë. Ai punon me të vërtetë shumë dhe ai do të përfshihet në skuadër, patjetër, të Mërkurën. ”

Solskjaer ka të ngjarë të bëjë ndryshime në lojë ndërsa kërkon të menaxhojë ngarkesën e skuadrës.

“Mason është mjaft i aftë për të luajtur, ai ishte në stol (kundër Leeds) ai do të përfshihet në skuadër nëse nuk ndodh diçka,” shtoi ai.

“Sigurisht, Luke (Shaw) erdhi me një dëmtim në mënyrë që të duhej bërë, Edinson (Cavani) ka qenë jashtë me një dëmtim për një kohë, ne kemi nevojë për ta nxënë atë dhe Bruno (Fernandes) është ai që unë gjithashtu duhet të mbrojnë. “

LEXO MË SHUMË: Klubi i Bundesligës bën kërkime zyrtare për 20-vjeçarin Man Utd

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu