Takumi Minamino i Liverpool ka përfunduar një hua të bujshme lëviz te Southampton në ditët e fundit të transferimit të janarit.

Reprezentuesi japonez ka rënë dakord të kalojë pjesën e mbetur të sezonit në bregdetin jugor ndërsa ai shkon në kërkim të më shumë kohë loje, pasi kishte luftuar për të shkelur planet e Jürgen Klopp këtë sezon.

Jurgen Klopp, Takumi Minamino
Jurgen Klopp ka përdorur Minamino me kursim | Laurence Griffiths / Getty Images

Afati i transferimit dukej se po mbyllej në heshtje, para se të dilnin lajmet për ndjekjen e shenjtorëve ndaj 26-vjeçarit me më pak se dy orë të mbetura për të nënshkruar marrëveshjen.

Pasi të keni kaluar një moment mjekësor të minutës së fundit, lëvizja e huasë në orën e 11-të është konfirmuar në një deklaratë më Southamptonfaqen e internetit. Bosi Ralph Hasenhuttl tha: “Unë jam shumë i kënaqur që e mirëpres Takumin në skuadrën tonë për pjesën tjetër të këtij sezoni.

“Ai do të ndihmojë në sigurimin e një opsioni tjetër të mirë sulmues dhe është me rëndësi profili i duhur i lojtarit për ne. Kjo do të na japë një thellësi shtesë në skuadrën tonë në një kohë të rëndësishme, dhe unë pres që të filloj punën me të në fushën e stërvitjes. ”

Minamino – i cili vetëm u bashkua Liverpool nga RB Salzburg një vit më parë – ka paraqitur 17 herë në të gjitha garat këtë sezon, por ka luftuar për fillimet prapa tre vendeve të para të Sadio Mané, Mohamed Salah dhe Roberto Firmino.

Sidoqoftë, ai ende ka arritur katër gola dhe dy asistime, dhe shkathtësia e tij do të thotë se do t’u japë shenjtorëve një mundësi të gjerë dhe në mesfushën sulmuese. Mungesa e thellësisë së cilësisë do të kishte qenë një shqetësim i vërtetë për Hasenhuttl pasi skuadra e tij u përpoq të ndërtonte një sfidë evropiane në gjysmën e dytë të sezonit.

Ky veprim i ka mundësuar gjithashtu Southampton të dërgojë Shane Long në huazim te shpresat për promovimin e Kampionatit Bournemouth. Irlandezi nuk ka qenë asnjëherë shënues i rregullt në St Mary’s, por puna e tij e madhe dhe gatishmëria për të drejtuar kanalet e kishin parë atë të qëndrojë në favor gjatë disa sezoneve të fundit.

Hasenhuttl do të pëlqejë stilin e shtypjes së Minamino
Hasenhuttl do të pëlqejë stilin e shtypjes së Minamino | Robin Jones / Getty Images

Minamino është ardhja e vetme e Southampton në dritaren e janarit, ndërsa mbrojtësi i ri Yan Valery ishte lojtari i dytë që u largua nga klubi ditën e afatit. Ai është bashkuar me Birmingham City si huazim, pasi u përjashtua nga fotografia e ekipit të parë nga Kyle Walker-Peters.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu