Sporti elitar profesional do të lejohet të vazhdojë në Angli, pavarësisht se Kryeministri Boris Johnson njofton një bllokim të ri mbarëkombëtar.

Që nga e marta, të gjithëve në vend do t’u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi pas një rritje të shpejtë të rasteve me COVID-19, të shkaktuara kryesisht nga një variant i ri i virusit.

Bllokimi i fundit – i treti që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit – pritet të zgjasë për të paktën gjashtë javë, në të cilën pikë qeveria shpreson të ketë administruar dozën e parë të një vaksine tek ata më të rrezikuarit.

Aston Villa v Wolverhampton Wanderers - Premier League
Premier League u ndërpre për tre muaj gjatë vitit 2020 | Sam Bagnall – AMA / Getty Images

Mbyllja kishte çuar në frikën se sporti profesionist do të shtyhej si vitin e kaluar, por nuk do të jetë kështu. Premier LeagueVeprimi, EFL, SPFL dhe WSL do të vazhdojë si normal, me protokollet e testimit që kanë qenë në vend për kohëzgjatjen e sezonit 2020/21 të vazhdojnë.

Me shumë pak për të pritur gjatë muajve të ardhshëm, pushimi i mundësisë për të shijuar dhe shikuar sport profesional do të vlerësohet nga shumë. Megjithatë, ka shqetësime të dukshme në lojë, midis një rritje të konsiderueshme të rasteve midis klubeve në të gjithë vendin.

Kohët e fundit, Newcastle u detyruan të mbyllnin terrenin e tyre të stërvitjes mes një shpërthimi të COVID-19 në klub, ndërsa dyshja e kampionatit Sheffield Wednesday dhe Derby kanë ndjekur shembullin gjatë ditëve të kaluara pas një sërë testesh pozitive.

Regjistrimet gjithashtu janë shtyrë në Premier League kohët e fundit, me ndeshjet e planifikuara të Fulham kundër Tottenham dhe Burnley të dy thirrën menjëherë. Ndërkohë Manchester City, e ka ndjerë veten me një numër lojtarësh që testojnë pozitivisht, duke përfshirë Kyle Walker, Gabriel Jesus dhe Ederson. Ata gjithashtu u shtynë një ndeshje kundër Everton.

Kyle Walker
Kyle Walker i Manchester City kohët e fundit doli pozitiv për COVID | Imazhe Sporti Cilësore / Imazhe Getty

Ka pasur gjithashtu shkelje të pashmangshme, dhe sinqerisht qesharake, të kufizimeve nga një numër lojtarësh të lartë të fluturimit, shumë prej të cilëve ishin fotografuar duke shkelur rregullat e mëparshme të qeverisë gjatë periudhës së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Të njëjtat gabime nuk ka gjasa të bëhen përsëri, pasi vendi mbështet veten për t’u mbyllur për një të ardhme të parashikueshme.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu