Serbi zgjodhi 31 lojtarë të cilët pesë u emëruan nga mbështetësit për garën e ardhshme kontinentale në Kamerun

Trajneri kryesor i Zambisë, Milutin ‘Micho’ Sredojevic ka shpjeguar pse u dhanë tifozëve një shans për të ndihmuar në procesin e rekrutimit të 31 lojtarëve që shkojnë në Kampionatin e Kombeve Afrikane.

Ish-trajneri i SC Villa zgjodhi shumicën e lojtarëve që ishin përfshirë në skuadrën provizore dhe shtoi pesë nga grupi ‘Zgjedhin’ Tifozët ‘.

Mbrojtësit e Zesco United Adrian Chama dhe Clement Mwape, sulmuesi i Zanaco Roger Kola, mesfushorët Spencer Sautu i Power Dynamos dhe Harrison Chisala i Nkana FC janë lojtarët që iu bashkuan skuadrës Chan pasi tifozët i zgjodhën ata.

“Lloji i konkursit në të cilin do të kemi nevojë për një injeksion të pjekurisë, vjetërsisë dhe përvojës”, Tha Micho ndërsa zbuloi ekipin.

“Ne bëmë vlerësimin tonë, por prapë lamë mbështetësit t’i zgjidhnin dhe në vend që t’i shpërblenim me përvojën e kaluar, lojtarët vërtetuan në fushën e lojës atë për të cilën folëm, prandaj i kemi përfshirë ata në skuadrën tonë.”

Ish-kampionët afrikanë do të përfshihen në një mini-turne para-Chan i cili do të përfshijë Kamerun, Niger dhe Uganda nga 1 deri më 7 janar.

Njerëzit e Micho janë në Grupin D së bashku me Namibinë, Tanzani dhe Guinea për turneun që do të zhvillojë nga 16 janar deri më 10 shkurt 2021, në Kamerun.

Trajneri kryesor i Tanzanisë, Etienne Ndayiragije tashmë ka emëruar skuadrën e tij që ishte e dominuar nga rivalët lokalë Simba SC dhe Afrikanët e Rinj (Yanga SC). Përzgjedhja gjeneroi një debat të ashpër se pse Metacha Mnata, portieri në formë Yanga – u la jashtë.

Skuadra e Zambisë:

Portierë: Charles Kalumba (Burgu) Leopardët), Lameck Siame (Kabwe Warriors), Patrick Chooma (KYSA), Richard Nyirenda (Nchanga) Rangers),

Mbrojtësit: Adrian Chama, Clement Mwape (të dy Zesco United), Benedict Chepeshi (Shigjetat e Kuqe), Dominic Chanda (Kabwe Warriors), Luka Banda (Napsa Stars), Golden Mafwenta (Buildcon), Kondwani Chiboni, Zacharia Chilongoshi, Benson Sakala (gjithë fuqia) Dynamos), Pride Mwansa (Nkwazi),

Mesfushorët: Amity Shamende (Green Eagles), Albert Kangwanda, Kelvin Kapumbu (të dy Zanaco), Leonard Mulenga, Jack Chirwa (të dy Buffaloes Green), Kelvin Kampamba, Bruce Musakanya (të dy Zesco United), Spencer Sautu, Chaniza Zulu (të dy Power Dynamos) , Harrison Chisala (Nkana), Collins Sikombe (Lusaka Dynamo), Paul Katema, Felix Bulaya (të dy Shigjetat e Kuqe),

Sulmuesit: Emmanuel Chabula (Lusaka Dynamos), Friday Samu (Buffaloes Green), Moses Phiri, Roger Kola (të dy Zanaco).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu