Manchester United ka promovuar Shola Shoretire në skuadrën e tyre të të moshuarve dhe ai mund të bëjë një debutim në ekipin e parë deri në fund të sezonit, pretendohet.

Shoretire nënshkroi një kontratë profesionale me Të bashkuar javën e kaluar pasi mbushi 17 vjeç. Duke vepruar kështu, anësori refuzoi interesimin nga PSG, Barcelona, ​​Juventus dhe Bayern Munchen.

Reprezentuesi anglez nën 16 vjeç tani do të vazhdojë zhvillimin e tij me klubin në të cilin ka qenë që nga mosha nëntë vjeç. Dhe sipas burimeve të tilla si Daily Mail dhe Pasqyra ditore, mund të mos vonojë shumë dhe ai të bëjë një debutim të lartë.

Shoretire idhullon Marcus Rashford, udhëtimi i të cilit nga lojtari i akademisë te titullar i rregullt për ekipin e parë të United tregon rrugën që ai mund të ndjekë.

“Gjërat që ai bën në fushë dhe jashtë fushës. Ai është një model i mirë, ”tha Shoretire për Rashford muajin e kaluar.

“Duke parë që ai e bën atë, më bën të mendoj se edhe unë mund ta bëj atë.”

Në të vërtetë, Rashford nuk është lojtari i vetëm që ka marrë mundësi në nivelin e lartë pas thyerjes së akademisë së United në vitet e fundit.

Ole Gunnar Solskjaer ka dhënë debutime të larta për një numër të diplomuarve të akademisë gjatë kohës që ishte në krye të tij. Tani, duket se Shoretire mund të jetë tjetra që do ta bëjë këtë.

Adoleshenti shënoi një hat-trick në paraqitjen e tij më të fundit për nën-23 ​​vjeç e United, i cili mundi Blackburn Rovers 6-4 të Premten.

Në total, nga 13 paraqitje në Premier League 2, Shoretire ka siguruar pesë gola dhe tre asistime këtë sezon.

Tani, ai është tërhequr në trajnimin e ekipit të parë për të ardhmen e parashikueshme. Me United ende duke garuar në tre gara, mund të ketë një mundësi për të që të bëjë një debutim për të moshuarit.

Shoretire duke bërë përparim

Shoretire ka përparuar përpara afatit gjatë gjithë kohës së tij me United. Për shembull, ai u bë lojtari më i ri ndonjëherë që ka luajtur në UEFA Youth League, një konkurs për nën-19, në moshën 14 vjeç.

Ai gjithashtu bëri debutimin e tij për nën-23 ​​vjeç kur ishte 16 vjeç.

Solskjaer tani do të mbajë Shoretire në skuadrën e tij ndërsa ai vazhdon të tregojë shenja përmirësimi.

LEXO MË SHUMË: Rio Ferdinand tërbohet në Man Utd për mbytje herët në garën për titull

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu