Nuk është rastësi që vargu i fundit i Man Cityt, i cili fitoi rekord, ka përkuar me Ruben Dias dhe John Stones duke formuar partneritetin më të frikshëm mbrojtës në Premier League.

Transferimi i Ruben Dias nga Benfica në verë për 61.2 milion £ ngriti vetullat pasi shpenzimet e Cityt për mbrojtësit kaluan në mbi 400 milion since që nga ardhja e Pep Guardiola në klub – por padyshim që ishin shpenzuar shumë para, me lojtarin portugez që kishte një ndikim të pabesueshëm në ekip.

Krahas John Stones, Qyteti kanë grumbulluar rekordin më të mirë mbrojtës në Evropë duke pësuar vetëm 17 gola në 27 ndeshje të ligës si ekip. Por si dysh, numrat janë edhe më mbresëlënës. Le të hedhim një vështrim në statistikat më të mira nga partneriteti i tyre.

Ruben Dias
Dias mori golin e tij të parë për klubin në fundjavë | Gareth Copley / Getty Images

City është skuadra me rezultatin më të lartë në kampionat dhe ekipi që ka pranuar më së paku gola deri më tani – dhe të dyja këto startime janë kryesisht për shkak të punës së pabesueshme të Stones dhe Dias.

Si partneritet, Dias dhe Stones kanë pësuar vetëm katër gola në 17 ndeshje së bashku, dhe në fakt kanë shënuar më shumë gola sesa kanë pësuar – me mbrojtësin e Anglisë me katër dhe Dias me një.

John Stones, Ruben Dias
Mbrojtëse solide | Gareth Copley / Getty Images

Ndërsa City ka pranuar në ndeshje radhazi katër herë këtë sezon, ata nuk e kanë bërë këtë me këtë çiftim mbrojtës.

Një vrapim i pabesueshëm i qëndrueshmërisë, City vazhdoi me 16 hapa të pastër në 20 ndeshje radhazi në një pikë në të gjitha garat.

John Stones, Ruben Dias
Cilësia e tyre në top është gjithashtu fantastike | Shaun Botterill / Getty Images

Edhe pse ndoshta nuk është një tronditje për Manchester City që të jetë në krye të klasifikimeve në Premier League, është e jashtëzakonshme që dy mbrojtësit e tyre qendrorë janë gjithashtu kryesorë individualisht.

Nga një mesatare prej 83.8 dhe 83.5 pasime përkatësisht secili, Stones kryeson përqindjen e suksesit të pasimit me 93.7%, ndërsa Dias qëndron pas tij me 93.4%.

Pas tyre qëndron Thiago Silva me 93.2% nga një mesatare prej 88 kalimesh. Bernardo Silva është lojtari më i afërt i Cityt, me 91.2% të suksesit nga 51.2 pasime për lojë.

Ederson, Ruben Dias, John Stones
17 gola të pësuar në 27 ndeshje | Alex Livesey / Getty Images

17 golat e pësuar të City në 27 ndeshje është rekordi i tyre më i mirë mbrojtës në historinë e Premier League dhe nga një distancë. Në fakt është bërë vetëm gjashtë herë nga çdo klub në këtë fazë të sezonit.

Liverpool në 2018/19 kishte pranuar 15 në këtë pikë, Manchester United kishte pranuar 15 në 2007/08 dhe 11 në 2008/09, dhe Arsenali kishte pranuar 13 në 1998/99.

Skuadrat e Jose Mourinhos në Chelsea udhëheqin rrugën duke pranuar 16 në 2005/06, por vetëm TET only pas 27 ndeshjeve në thyerjen e rekordit të tyre sezonin 2004/05 – ku ata pësuan vetëm 15 në të gjithë fushatën.

FBL-ENG-LCUP-ARSENAL-MAN QYTET
Ruben Dias me një goditje tërheqëse | ADRIAN DENNIS / Getty Images

Në Premier League, njerëzit presin që mbrojtësit të jenë agresivë për të fituar duelet e tyre individuale. Partneriteti i Qytetit ka treguar që ju mund ta bëni këtë pa bërë gabime.

Midis tyre, ata kanë pranuar vetëm 20 faulle këtë sezon me Stones që pranoi vetëm katër vetë. Në krahasim, Harry Maguire dhe Victor Lindelof kanë kryer 51 së bashku.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu