Menaxheri i Newcastle United Steve Bruce ka zbuluar zhgënjimin e tij me vazhdimin e Premier League, pasi rastet COVID-19 vazhdojnë të grumbullohen në të gjithë vendin.

Skuadra e Bruce ishte ekipi i parë i Premier League që pa një lojë të shtyrë për shkak të virusit këtë sezon, me Jamaal Lascelles dhe Allan Saint-Maximin që rezultuan pozitiv, por numri i rasteve është rritur që nga ajo kohë dhe Anglia është kthyer në një bllokim kombëtar në një përpjekje për të luftuar virusin.

Allan Saint-Maximin
Allan Saint-Maximin doli pozitiv për virusin | Alex Livesey – Danehouse / Getty Images

Premier League janë të vendosur të shmangin çdo vonesë shtesë, me Kampionatin Evropian të verës së ardhshme që do të thotë se nuk ka kohë në të cilën sezoni aktual mund të derdhet, por Bruce paralajmëroi zyrtarët e ligës se ata që përfshihen me ekipet po rrezikojnë jetën e tyre duke vazhduar.

“Unë shoh klube të tjera që po luftojnë me të tani dhe sigurisht që ekzistojnë protokollet e Premier League, por sapo të largoheni nga fusha e stërvitjes, ju jeni në botën e jashtme,” tha Bruce Lajme Sky Sport. “Shpejtësia në të cilën ajo na rrëmbeu është diçka që do të shikojnë të gjitha klubet e futbollit sepse është e vështirë të përmbahet dhe të ndalet.

“Ne kemi parë nga dora e parë se si ndikon tek njerëzit – ne kemi pasur dy lojtarë që ishin shumë, shumë të sëmurë dhe një ose dy anëtarë të stafit, një në veçanti gati i shtruar në spital. aq i fuqishëm sa është.

“Financiarisht është e drejtë të luash, por për mua – moralisht është e gabuar. Unë e kuptoj që njerëzit duan të luajnë një lojë futbolli, por ne jemi po aq të prekshëm sa të gjithë të tjerët.”

Steve Bruce
Bruce beson se futbollistët janë në rrezik | Pishinë / Getty Images

Futbollistët e kanë gjetur veten në tituj kryesorë për arsye të gabuara gjatë javëve të fundit, me një pjesë të vogël të yjeve të Premier League të kapur duke shkelur rregullat gjatë periudhës së Krishtlindjes, dhe lojtarët janë paralajmëruar të gjithë të marrin më shumë vëmendje në veprimet e tyre gjatë klimës aktuale .

Ndërsa Bruce ishte dakord me atë mesazh, ai vuri në dyshim logjikën e ndalimit të lojtarëve për të parë miqtë dhe familjen e tyre ndërsa i lejonte ata të ishin në kontakt të ngushtë me lojtarë të ndryshëm nga lart dhe poshtë vendit.

“Le të jemi të drejtë, kur jemi në futboll po shoqërohemi,” shtoi Bruce. “Ne mund të jemi duke marrë të gjitha protokollet në mënyrën e duhur dhe duke bërë gjithçka që është e mundur, por si të ndalesh Manchester City nga festimi ashtu si bënë natën tjetër?

“Ata ishin të gjithë në një grumbull, duke festuar, djersitur, duke nxjerrë keq. Nëse e ndaloni atë, ju ndaloni të gjithë kënaqësinë e sportit.

“Të gjithë ne po vuajmë por jemi ata me fat që ofrojmë një argëtim që njerëzit mund ta akordojnë dhe ta shikojnë.

“Do të vijë një fazë edhe pse do të duhet të marrim një vendim – le të shpresojmë që të mos ketë shpërthime të mëtejshme në javët e ardhshme.”

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu