Aktualizado

16/03/2021 –
14:09

Zlatan Ibrahimovic është thirrur nga Suedia për kualifikimet e Kupës së Botës kundër Kosovës dhe Gjeorgjisë, duke i hapur rrugën që ai të luajë në Euro 2020 këtë vit.

Sulmuesi i Milanit nuk ka luajtur për vendin e tij që kur u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar pas finaleve të Euro 2016, por ai kohët e fundit zhvilloi bisedime me trajnerin suedez Janne Andersson për një rikthim.

Kjo tani ka ardhur në jetë, me Ibrahimovic që poston një foto në Twitter me një fanellë të Suedisë, duke shtuar mbishkrimin: “Kthimi i Zotit

Askush nuk e vlerëson Ibrahimoviç aq shumë sa ai e vlerëson veten e tij, por 39-vjeçari është shënuesi rekord i Suedisë me 62 gola ndërkombëtarë dhe forma e tij në Serie A këtë sezon ka qenë e jashtëzakonshme, me 14 gola në po aq ndeshje.

Me kusht që ai të ishte serioz në lidhje me kthimin në detyrë për vendin e tij, përfshirja e tij u bë një dhuratë që Andersson nuk mund t’i rezistonte.

Andersson tha për përzgjedhjen: “Së pari dhe më e rëndësishmja, ai është një futbollist shumë i mirë, më i miri që kemi pasur në Suedi.

Sigurisht që është shumë interesante që ai dëshiron të kthehet. Përveç asaj që ai mund të kontribuojë në fushë, ai ka përvojë të jashtëzakonshme dhe mund t’ia kontribuojë atë lojtarëve të tjerë në ekip.

Ibrahimovic ende duke performuar

Ibrahimovic ka shënuar 16 gola në të gjitha garat këtë sezon, pavarësisht se bëri vetëm 19 startime dhe dy paraqitje zëvendësuese për Milan.

Ai i ndihmoi Rossonerët të çonin rrugën në garën e Scudetto derisa ata u kaluan kohët e fundit nga rivalët e qytetit Inter.

I blerë në dhjetor 2019 pas një sezoni dy-sezonal në MLS me LA Galaxy, Ibrahimovic është rishfaqur vonë në karrierën e tij si një lojtar i aftë të ndezë jetën në një ekip.

Milani u lartësua nga ardhja e tij dhe tani Suedia mund të korrte përfitimin e përfshirjes së tij.

Nëse Ibrahimoviç po konsideron të jetë pjesë e skuadrës së Suedisë në Kupën e Botës në fund të vitit të ardhshëm mbetet të shihet. Ai do të jetë 41 vjeç në kohën e këtij turneu në Katar.

Sidoqoftë, u duk vështirë se ata do ta hidhnin me parashutë vetëm për në finalet e Euro 2020, me njoftimin e së martës që e lejonte atë të bëhej pjesë e njësisë para turneut.

Andersson tha: “Ne duhet të fillojmë duke u përqëndruar 100 përqind në ndeshjet e para që kemi tani. Nëse ka një gjë që unë mendoj se kemi qenë të mirë deri më tani, është të bëjmë një ndeshje në të njëjtën kohë, dhe pastaj të shohim më tej drejt ndeshjes tjetër.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu