Mbrojtja e Kerala Blasters u ka kushtuar atyre edhe një herë pikë …

Kerala Blasters kanë pësuar 29 gola në 17 ndeshje këtë sezon në Super League të Indianës (ISL). Kjo është tetë gola më shumë se mbrojtja tjetër më e keqe midis ekipeve që garojnë për play-off.

Ky është një rekord i dëshpëruar për një skuadër që garon për top-katër dhe në fund të fundit, mbrojtja është ajo që do t’i kushtojë Kibu Vicuna dhe ekipit të tij një vend në raundin e nokautit nëse ISL këtë sezon.

Blasters luajtën një barazim 2-2 kundër Odisha të Enjten në atë që ishte ndeshja e tyre e 17-të në kampionat dhe ngërçi nënkuptonte që Ushtria e Verdhë tani është pa fitore në pesë ndeshjet e tyre të fundit.

Nuk kishte surpriza të vërteta në formacionin e Vicuna për lojë. Sahal Abdul Samad vazhdoi të luante në krahun e majtë dhe mesfushori Jeakson Singh edhe një herë bashkëpunoi me Costa Nhamoinesu në qendërmbrojtës. Njëri prej këtyre lojtarëve që luante në një rol të panjohur bëri mirë dhe tjetri nuk arriti të bëjë përshtypje.

Mesfushori malajali Sahal, pasi filloi ngadalë këtë sezon, ishte me ndikim në sulmet e Blasters me aftësitë e tij për të luajtur nga krahët. Shumica e asaj që Kerala bëri mirë kaloi nëpër Sahal dhe partneriteti i grevës Jordan Murray dhe Gary Hooper përfituan nga vizioni i një lojtari si Sahal.

Por Jeakson Singh edhe një herë luftoi në atë që tashmë është një linjë prapa formës. Mesfushori i ri indian ende nuk ka arritur të përmbahet me pozicionin e tij të ri dhe shfaqjet e dobëta nga pjesa tjetër e mbrojtësve në ekip vetëm i kanë bërë më shumë presion për të luajtur.

Pas 45 minutash të një gare uninspiruese në një drejtim, e cila ishte në favor të Blasters, ishte Diego Mauricio ai që u mor nga vendi ku u ndal herën e fundit kur doli kundër mbrojtjes së Blasters. Ai mori topin e Jerry Mawihmingthanga në kuti, i shmangej sfidës së Albino Gomes dhe çau shtëpinë për të hapur rezultatin me mbrojtjen që pa shikuar.

Jordan Murray, Odisha FC vs Kerala Blasters

Kerala Blasters, i cili nuk arriti të shndërrojë shumë raste në pjesën e parë, mori barazimin e tyre menjëherë pas pushimit. Një gabim i Jacob Tratt lejoi Hooper të zgjidhte Murray brenda kutisë i cili mundi Arshdeep Singh me një goditje të rregullt.

Blasters dukeshin të rinuar pas pushimit dhe ishte radha e tyre për të rikthyer dhe për të pësuar golin e parë, për një ndryshim këtë sezon. Hooper, i cili bëri përshtypje me lëvizjen e tij së bashku me Murray, bëri një vrapim të zgjuar në kutinë nga e majta, mblodhi një pasim të lezetshëm nga Sahal dhe gjeti rrjetën me një hark të madh.

Sidoqoftë, në vend që ta vinin ndeshjen në shtrat, të verdhët lejuan që kundërshtarët e tyre, të cilët i kishin tejkaluar plotësisht në pjesën e parë, të ushtronin presion mbi mbrojtjen e tyre tashmë të prekshme. Dhe Blasters u ndëshkuan nga i njëjti person i cili vuri mbrojtjen e tyre në shpatë kur këto dy skuadra u takuan në fillim të këtij sezoni.

Hooper, i cili regjistroi një gol dhe një asistim, Murray, i cili ka më shumë prekje nga çdo lojtar në kutinë e kundërshtarit këtë sezon dhe përmirësimi i krahut të majtë Sahal tregoi se ata janë lojtarët që mund ta çojnë ekipin në play-off. Sidoqoftë, mbrojtja e tyre e dobët po i kushton skuadrës pikë të vlefshme.

Rruga për në playoff tani është e komplikuar dhe ekipi, edhe pse matematikisht është ende në garë, varet shumë nga rezultatet e tjera. Dhe ata janë aty ku janë për shkak të shfaqjeve të tyre mbrojtëse. Asnjë skuadër tjetër nuk ka rënë më shumë pikë nga pozicionet fituese sesa Blasters të cilët kanë hedhur gjithsej 18 pikë – që është më shumë se numri i tyre i pikëve pas 17 raundeve të ISL 2020-21.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu