Sulmuesi hedh dritë mbi fillimin e tij premtues të jetës me Luftëtarët Porcupine

Asante Kotoko fëmijë i ri në bllok Kwame Opoku ka zbuluar se ai bën idhuj Argjentina dhe Barcelona legjenda Lionel Messi, pas përpjekjes së tij brilante në Gana Premier League (GPL) të hënën.

Krahasimet janë bërë midis Opoku dhe Messi pasi i pari shënoi atë që është përshkruar si një gol ‘i ngjashëm me rrëmujën’ gjatë ndeshjes kundër Liberty Professionals.

Ai gjeti pjesën e prapme të rrjetës dy herë gjatë ditës, dy golat e tij duke fituar Porcupine Warriors një fitore 2-0 në shtëpi në tetë ndeshjet e ditës së ndeshjes në Accra Sports Stadium.

“Unë mësoj shumë nga Lionel Messi, kështu që nëse më shihni se po shënoj gola të tipit Messi, ky është sekreti. Unë praktikoj shumicën e qëllimeve të tij. Unë marr frymëzime prej tij gjatë gjithë kohës, “tha Opoku siç raportohet nga Sportsworldghana.

Kundër Lirisë, Opoku zgjodhi topin në gjoksin e tij në mes të ajrit jashtë kutisë pas një topi të gjatë nga krijuesi brazilian Fabio Gama. Sulmuesi më pas mundi tre burra ndërsa ai hipi në kuti përpara se të prerë me qetësi topin mbi sulmuesin e portës së Liberty, Kofi Baah, për të bërë rezultatin 2-0 në minutën e 19-të.

Hapja e tij e minutës së 10-të u ndihmua gjithashtu nga Gama, i cili po bënte fillimin e tij të parë për Porcupine Warriors që kur nënshkroi një transferim dy-vjeçar tetorin e kaluar.

“Unë jam shumë i ngazëllyer për të luajtur me Fabio Gama sepse ai është një lojtar shumë i mirë dhe do të dëshiroja ta shihja atë në çdo ndeshje me mua në fushë,” Opoku tha për partneritetin e tij të lulëzuar me ish sulmuesin Brazil U17 dhe U20.

“Ai është shoku im më i mirë dhe ne kemi kushte të mira për të folur në terrenet e trajnimit dhe ky është vetëm fillimi me një çështje kohe dhe palestra njerëzit do të shohin më shumë sesa ato që panë.”

Opoku ka shënuar pesë gola në gjashtë ndeshje të Premier League për Kotoko deri më tani këtë sezon. Ai gjithashtu ka një asist për emrin e tij.

Sulmuesi u bashkua me Porcupine Warriors nga skuadra e divizionit të ulët të Ganës Nkoranza Warriors në Shkurt të vitit të kaluar, por u detyrua të presë deri në Nëntor për të filluar të provojë vlerën e tij për shkak të ndërprerjes së parakohshme të sezonit 2019-20 GPL për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Ai do të jetë duke ndjekur golin e tij të gjashtë kur Kotoko të përballet me Wafa në ditën e nëntë të sezonit të parë të topit.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu