Ish-njeriu i Aston Villa dhe Middlesbrough vlerëson performancën e hershme të trajnerit të Black Stars

Gana trajneri CK Akonnor është në rrugën e duhur për të udhëhequr ekipin kombëtar në lavdi pavarësisht nga fillimi i turbullt i kohës së tij në krye të punëve, sipas ish- Holandë ndërkombëtar me origjinë Ganeze George Boateng.

Pasi zëvendësoi James Kwasi Appiah në janar, prova e parë e Akonnor përfundoi në zhgënjim pasi Yjet e Zinj u nënshtruan një humbje 3-0 ndaj Mali në një ndeshje miqësore ndërkombëtare në tetor. Sidoqoftë, tre ditë më vonë, katër herë kampionët u rregulluan me një triumf të madh 5-1 ndaj nikoqirëve të Kupës së Botës 2022 dhe kampionëve aziatikë Katar në një miqësore të dytë.

Muajin e kaluar, Akonnor mbikëqyri ndeshjen e tij të parë konkurruese ndërsa Gana mundi Sudanin 2-0 në një 2022 Kupa e Kombeve të Afrikës dykrenare me kualifikim. Pesë ditë më vonë, Yjet e Zinj e panë veten përsëri në anën e humbjes pasi ranë 1-0 larg Sudanit në ndeshjen e kundërt të kualifikimit të Afcon.

“Unë mendoj se si komb, ne duhet t’i japim kohë CK-së për të eksploruar, për të mësuar,” i tha Boateng, i cili ka lindur në Ganë, por ka udhëtuar në Hollandë si një djalë. Citi Sports. “Ne duhet t’i japim atij një shans dhe të mbështesim atë dhe ekipin për t’u kualifikuar.

“Në ndeshjen e parë kundër Sudanit kur Dede [Andre Ayew] shënoi dy herë, mendova se ishte vërtet futboll i kënaqshëm. Ata luajtën vërtet mirë.

“Kjo na jep shumë shpresë që CK përfundimisht mund të marrë atë që na duhet dhe të mbledhë një ekip së bashku që është i gatshëm të luftojë për vendin.”

Akonnor është ngarkuar të kualifikohet Gana për Afcon 2022 dhe të fitojë turneun dhe gjithashtu të drejtojë Yjet e Zinj për të arritur në Kupën e Botës 2022.

“Nuk ka të bëjë me mua. Bëhet fjalë për ne, “i tha Akonnor TV3 në maj “Mbi 30 vjet ne nuk e kemi fituar Afcon. Unë nuk dua të jem vetëm një trajner tjetër që hyn për të menaxhuar Ganën dhe shkon dhe pastaj është e njëjta histori.

“Unë dua që ne të punojmë dhe të kemi një ndikim, të jemi të rëndësishëm.”

Gana fitoi të katër nga titujt e saj të fundit Afcon në Libi në 1982.

Yjet e Zi kthehen në aksion me një palë ndeshje kualifikuese të Afcon Afrika e Jugut dhe Sao Tome e Principe në mars të vitit të ardhshëm.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu