Aktualizado

22/04/2021 –
14:47

Eorgani drejtues uropian presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin ka kritikuar presidentin e Real Madrid Florentino Perez përsëri pas shkrirjes së Superligës Evropiane.

“Perez është presidenti i një Superligë që nuk ekzistonte, dhe në këtë moment ai është presidenti i asgjëje, “i tha Ceferin transmetuesit slloven Pop TV.

“Beenshtë e qartë për mua për një kohë të gjatë se ai nuk dëshiron një president të UEFA-s si unë. Ky është vetëm një nxitje edhe më e madhe për mua që të qëndroj.

“Ai do të donte të kishte një president të UEFA-s që i bindet, që e dëgjon atë, i cili bën atë që dëshiron,” shtoi Ceferin.

Të udhëhequr nga Perez dhe Shefi i Juventusit Andreas Agnelli, 12 klube të mëdha elitare evropiane u përpoqën të krijonin Superligën e tyre, e cila do të konkurronte direkt me Champions League.

Sidoqoftë, pas protestave masive nga qeveritë, zyrtarët dhe tifozët, gjashtë klubet angleze, tre klubet italiane dhe Atletico Madrid i kthyen shpinën projektit.

“Per mendimin tim, Super League nuk ka ekzistuar kurrë. Ishte një përpjekje për të krijuar një ligë fantazmë të të pasurve që nuk do të ndiqte asnjë sistem, që nuk do të merrte parasysh strukturën piramidale të futbollit në Evropë, kulturën, traditën ose historinë e tij “, tha Ceferin.

Presidenti i UEFA-së insistoi ai beson në fuqinë e futbollit, duke thënë: “Futbolli mund të shkaktojë lëvizje të konsiderueshme shoqërore dhe isha i sigurt se do të ishte rasti në Angli.

“Pas reagimeve të [British prime minister] Boris Johnson, [France president] Emmanuel Macron dhe [Hungarian prime minister] Viktor Orban, si dhe Komisioni Evropian, e dija që kjo do të mbaronte shpejt “.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu