WUEFA do të njoftojë të hënën formatin e ri për Ligën e Kampionëve, disa fuqi të futbollit evropian pritet të bëjnë një njoftim të tyre në lidhje me Superligën e re deri në fund të javës së ardhshme.

Organi kryesor drejtues evropian i futbollit është i vetëdijshëm për projektin që po bashkohet nga klubet të cilët dëshirojnë të shkëputen nga Champions League.

Ato ekipe elitare evropiane mund të bëjnë zyrtarisht formatin e garës së re si dhe emrat e klubeve që kanë vendosur të marrin pjesë në të.

Gjatë muajve të fundit, MARCA ka raportuar synimin e tyre për të formuar një Superligë Evropiane dhe UEFA ka reaguar ndaj planeve duke kujtuar skuadrat që po planifikojnë të bashkohen me projektin se ata mund të përballen me një ndalim nga garat e organizuara nga UEFA dhe FIFA, diçka që nuk ka ndryshuar planet e klubeve elitare.

“Nuk ka dyshim dhe asgjë nuk ndryshon”, thonë ata që qëndrojnë pas projektit të ri të Superligës.

“Kush dëshiron të bashkohet, është i përsosur. Kush nuk e bën, dera është atje.

“Për një kohë të gjatë, ne kemi paralajmëruar për gjithçka [that could happen]. Futbolli duhet të ndryshojë.

“Ne nuk po shkojmë kundër askujt. Ne po kërkojmë vetëm të bëjmë një garë më të mirë. Ne nuk po shkojmë kundër ligave.”





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu