FA angleze ka rënë dakord për një marrëveshje të re transmetimi e cila do të shohë Super League të Grave të transmetohet në TV tokësor për herë të parë ndonjëherë.

Marrëveshja aktuale televizive, e cila ndahet nga BBC dhe BT Sport, besohet se ofron shumë pak para në FA dhe në vend të kësaj thjesht mbulon kostot e prodhimit, por kjo kontratë është në fund të sezonit dhe bisedimet kanë kohë që janë zhvilluar një marrëveshje të re.

Telegrafi së pari zbuloi në dhjetor se BBC dhe Sky Sports ishin afër arritjes së një marrëveshjeje të re e cila do të ofronte të ardhura “të konsiderueshme” nga transmetuesit, dhe Daily Mail tani themi se marrëveshja është bërë.

Duke filluar nga sezoni i ardhshëm, ndeshjet WSL do të transmetohen në TV tokësor, me Sky Sports që mbledh zgjedhjen e parë të lojërave javore. Ata do të jenë mbajtësit e të drejtave kryesore, me BBC-në që mbetet partneri dytësor.

Nuk përmendet tarifa e përfshirë, përveç se është një ‘marrëveshje shumë milionëshe’, me Sky që ofron shumicën e shumës, por ndoshta gjëja më e rëndësishme mund të jetë rritja e audiencës së ofruar për lojërat.

BBC është e bindur se transmetimi i lojërave drejtpërdrejt si në BBC One ashtu edhe në BBC Two do të shohë futbollin e grave të tërheqë një audiencë që normalisht nuk do të bashkohej me lojërat, duke theksuar audiencën prej 500,000 personash që përshtaten natën vonë Shfaqja e Futbollit të Grave çdo të dielë.

Transmetuesit janë njoftuar për potencialin e futbollit të grave që nga Kupa e Botës 2019, gjatë së cilës 11.7 milion njerëz u akorduan për të parë humbjen gjysmëfinale të Anglisë ndaj SHBA në BBC One.

Carli Lloyd, Jade Moore
Anglia vs SHBA solli 11,7 milion shikues | Nxit imazhe / Getty Images

Bisedimet me kompanitë televizive jashtë shtetit filluan menjëherë pas kësaj, me disa nga marrëveshjet e para që erdhën për të transmetuar WSL në Meksikë dhe në Skandinavi.

Në shtator të vitit 2020, gjërat u ngjitën në një nivel krejt të ri kur u arritën marrëveshje për të parë ligën e treguar në Gjermani, Itali dhe Shtetet e Bashkuara dhe një marrëveshje me mediat angleze më në fund ka ndjekur shembullin.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu