Aktualizado

20/04/2021 –
21:49

And, ashtu si ajo, shtëpia e kartave duket se po prishet. Ndërsa llogaria angleze e Sevilla-s në Twitter u argëtua gjatë gjithë kohës Florentino Perez ulet i rrethuar nga flakët, duke pirë një kafe, i bindur se ai nuk ka asnjë shqetësim në lidhje me klubet që tërhiqen nga Superligë.

Bota e futbollit u bashkua të Dielën dhe të Hënën, dhe mbështetësit e klubeve nga i gjithë kontinenti e bënë të qartë zemërimin e tyre për klubet që ata mbështesin, ose në disa raste të mbështetur.

Të hënën mbrëma pa Florentino Perez, Real Madrid presidenti dhe kryetari i ligës së shkëputur intervistoi në El Chiringuito dhe ai ishte bullish. Ai qëndroi pranë lëvizjes, duke pretenduar se ishte bërë “për të shpëtuar futbollin” dhe sugjeroi që gjërat duhet të ndryshonin në lojë, madje duke arritur deri atje sa të pretendonte se ndeshjet më të shkurtra do të bënin disi për ta bërë këtë sport më tërheqës për audiencat e reja.

Me presionin e ngritur, Manchester City dhe Chelsea ishin të parët që treguan shenja të çarjes. Paratë e reja të Premier League të parat që të gatshëm të tërhiqen nga Super League që ata njoftuan vetëm si anëtarë dy ditë më parë. E gjitha u bë shumë për t’u trajtuar dhe më shpejt sesa çdokush mund të imagjinonte.

Të hënën mbrëma pa Liverpool përballet me Leeds United – kundër të cilit ata mund të barazonin vetëm – dhe skuadra e Marcelo Bielsa kishte veshur bluza me një mesazh të qartë. “Futbolli është për tifozët”, lexonin pjesët e pasme të fanellave, ndërsa pjesa e përparme kishte logon e Ligës së Kampionëve të stampuar përtej tij me dy fjalë të qarta dhe të thjeshta: “Fito atë”.

ChelseaParaqitja e së martës në mbrëmje u shty për shkak të protestave jashtë Stamford Bridge. Ish portieri i Chelsea dhe këshilltar aktual teknik Petr Cech u desh të përgjërohej me mbështetësit për të lejuar autobusin e lojtarëve në stadium.

“E di, na jep kohë për ta zgjidhur këtë”, u dëgjua duke u thënë mijëra mbështetësve të zemëruar të cilët mund të dëgjoheshin duke i thirrur “tradhtar” përsëri. Pasi e kishin bërë brenda në tokë, ata u pritën nga Brighton lojtarë të veshur me të njëjtat bluza që Leeds kishte fituar një natë më parë.

Petr Cech duke qetësuar tifozët protestues të Chelsea

Nderkohe, Ed Woodward thuhet se po jepte dorë nga Manchester United, dhe kishte disa pëshpëritje – megjithëse atëherë u mohuan shpejt nga Juventus – që Andrea Agnelli po bënte të njëjtën gjë në Torino.

Tifozët e futbollit në të gjithë kontinentin, dhe veçanërisht në të gjithë Anglinë, u dolën përpara miliarderëve që pretendojnë të zotërojnë klubet që janë në pronësi të vërtetë prej tyre. Këto klube nuk u përkasin biznesmenëve, ato janë në pronësi të qytetit, tifozëve dhe komuniteteve në të cilat ndodhen stadiumet e tyre. Të martën në mbrëmje, paratë që burrat u shfaqën për të mësuar më në fund atë mësim.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu