Ishte e Premte 20 Korrik 2018 kur Brighton njoftoi nënshkrimin e sulmuesit Percy Tau. Pulëbardhat kishin rënë dakord për një tarifë 2.5 milion £ me Mamelodi Sundowns, me Tau që nënshkroi një kontratë katër-vjeçare në Amex.

Mbështetësit e futbollit në atdheun e tij u çmendën nga perspektiva e Luanit të Judës që do të dilte në Premier League, ndërsa 8,000 milje larg në Sussex, mbështetësit e Brighton ishin të intriguar se çfarë mund të sillte një qendër sulmues nga Afrika e Jugut në Ligën Premier të Futbollit në Amex .

Megjithatë, ekzistonte një problem i vogël. Tau nuk kishte asnjë shpresë për të siguruar një leje pune. Afrika e Jugut ishte jashtë 50 më të mirëve në Renditjet Botërore FIFA dhe nuk kishte gjasa të depërtonte në asnjë moment në të ardhmen e afërt.

Mënyra e vetme që Tau të fitojë të drejtën për të lëvizur në Angli do të ishte duke kaluar disa vjet duke grumbulluar pikë kualifikimi në huazim në një fluturim të lartë evropian – dhe madje kjo dukej një rrugë e pamundur nëse nuk mund të kalonte dy ose tre sezone me klube që shkuan larg në Champions League ose Europa League.

Brexit megjithatë i ka ndryshuar të gjitha ato. Me daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian, Shoqata e Futbollit ka rishkruar rregullat e saj të lejes së punës. Fundi i lirisë së lëvizjes për shtetasit e BE-së për të jetuar dhe punuar në Mbretërinë e Bashkuar e ka bërë nënshkrimin e lojtarëve të rinj nga Evropa shumë më e vështirë. Për ta kompensuar atë, FA e ka bërë më të lehtë për të sjellë lojtarë nga pjesa tjetër e botës. Përshëndetje, Percy.

Pra, çfarë ka qenë duke bërë Tau në dy vjet e gjysmë në të cilën ai ka qenë një lojtar i Brighton i cili nuk mund të luante për Brighton? Bërja e një përshtypjeje mjaft të mirë në Belgjikë është përgjigjja për këtë. Destinacioni i parë i Tau pas nënshkrimit për pulëbardhat ishte Union Saint-Gilloise, klubi me qendër në Bruksel gjithashtu pronë e kryetarit të Brighton Tony Bloom të cilët garojnë në nivelin e dytë të futbollit belg.

Percy Tau u emërua Proximus Lojtari i Vitit në sezonin e tij me Union Saint-Gilloise në 2018/19
Percy Tau u emërua Proximus League Player i Vitit gjatë sezonit të tij me Union Saint-Gilloise në 2018/19 | JOHAN EYCKENS / Getty Images

Nuk kishte asnjë pikë leje pune në ofertë për përpjekjet e Tau në Proximus League gjatë fushatës 2018/19. Në vend të kësaj, ai duhej të përqendrohej në ndërtimin e një reputacioni për veten e tij që do të bindte një veshje më të madhe sesa Unioni për t’i dhënë atij një shans në sezonin vijues. Tau e bëri siç duhet atë, duke shijuar një sezon të paharrueshëm i cili kulmoi me fitimin e çmimit Lojtari i Vitit i Proximus League.

Ai shënoi 13 herë dhe asistoi 15 në 35 paraqitjet e tij për Union dhe megjithëse ata humbën promovimin në fluturimin e lartë, kishte një vrapim të famshëm në gjysmëfinalet e Kupës së Belgjikës duke përfshirë fitoret historike ndaj rivalëve të qytetit Anderlecht dhe një ekipi të Genk i cili do të vazhdojë të fitojë titullin e Jupiler League në fund të sezonit.

Atë verë, Tau e rriti reputacionin e tij më tej duke frymëzuar Afrikën e Jugut në një udhëtim të vështirë për çerekfinalet e Kupës së Kombeve të Afrikës 2019. Ai ishte lojtari më i mirë në fushë kur Bafana Bafana tronditi nikoqirët dhe favoritët e turneut Egjiptin në raundin e dytë, duke eliminuar Mohamed Salah dhe duke arritur një fitore 1-0 në Kajro.

Tau ishte pjesë e anës së Afrikës së Jugut që eliminoi Egjiptin që pret nga Kupa e Kombeve Afrikane 2019
Tau ishte pjesë e anës së Afrikës së Jugut që eliminoi Egjiptin mikpritës nga Kupa e Kombeve Afrikane 2019 | OZAN ​​KOSE / Getty Images

Performanca e Afrikës së Jugut në turne ende nuk ishte e mjaftueshme për t’i shtyrë ata në 50 më të mirët në botë dhe kështu Tau duhej të kalonte përsëri 2019/20 në Belgjikë. Luani i Judës po lëvizte lart në botë megjithatë, forma e tij për Unionin që e bind Klubin Brugge të merrte një shans. Gjatë vitit të tij me Klubin, Tau luajti Liga e Kampioneve futbolli kundër Paris Saint-Germain dhe Real Madrid, duke pretenduar një asist në barazimin 2-2 në Bernabeu. Kur Klubi ra në Ligën e Evropës, Tau i dha Manchester United shumë për të menduar. Ai e përfundoi kohën e tij në Bruges me katër gola, tetë asistime dhe një medalje fituese të Jupiler League pasi Klubit iu dha titulli belg kur sezoni u ndërpre për shkak të Covid-19.

Për sezonin 2020/21, Tau u bashkua me ekipin e tij të tretë belg kur Vincent Kompany e çoi në Anderlecht. Luani i Judës ka bërë mjaft përshtypje në katër muajt në të cilët ai ka punuar me ish-kapitenin e Manchester City, i cili foli me fjalë të ndezura për Taun.

“Percy është një lojtar me një tru të nivelit të lartë të futbollit,” Tha Kompany në një intervistë me faqen e futbollit të Afrikës së Jugut Kickoff.com. “Mbi talentin dhe aftësinë e tij në top, Percy punon shumë, prandaj ne jemi një ndeshje e mirë. Ai është një lojtar i talentuar që punon shumë dhe ka qëndrimin e duhur ndaj shokëve të tij të skuadrës. Brenda ekipit tonë, është e lehtë për është e lehtë për të që të tregojë anën e tij më të mirë, por asgjë nuk do të ishte e mundur pa dëshirën e tij për të punuar.

“Kur e shihni Percy për herë të parë në stërvitje, menjëherë mendoni se ai është një artist, dikush që i pëlqen gjesti i bukur, driblimi i bukur. Ai është një artist me një avantazh, e cila është pikërisht arsyeja pse unë e vlerësoj atë aq shumë. Ashtë një përzierje e talentit të tij dhe punës së tij të vështirë dhe për mua, kjo është e panegociueshme, dhe kjo është arsyeja pse ai përshtatet shumë mirë me ekipin tonë. ”

Forma e Tau për Anderlecht në 2020/21 ka parë që Vincent Kompany ta veçojë për lavdërime të veçanta
Forma e Tau për Anderlecht në 2020/21 ka parë që Vincent Kompany ta veçojë për lavdërime të veçanta | LIRA E VIRGJINNES / Getty Images

Tau kishte arritur katër gola në 14 paraqitje më parë Brighton ushtroi opsionin e tërheqjes ata futën në huazimin e tij në Anderlecht sapo u bë e qartë se shfrytëzimet e tij në fluturimin e lartë belg, së bashku me relaksimin në rregullat e lejes së punës, do të thoshte që Luani i Judës më në fund do të ishte në gjendje të transferohej në Premier League.

Përballë kësaj, Tau nuk duket një zgjidhje e dukshme për problemet që kanë ndjekur Brighton deri më tani këtë sezon. Ai nuk është një golashënues jashtë dhe jashtë, i llojit për të cilin kanë thirrur pulëbardhat. Skuadra e Graham Potter nuk ka pasur asnjë problem në krijimin e mundësive; është paaftësia e tyre për t’i përfunduar ato gjë që i ka bërë ata të ulen në mënyrë të rrezikshme afër zonës së rënies me vetëm dy fitore të Premier League në bord.

Në vend të kësaj, Tau sjell një aftësi që e veçon nga opsionet e tjera të Potterit përpara. Ai është një transportues topi, dikush që shikon për të vrapuar, dribluar dhe marrë lojtarë. Futbolli i pulëbardhave nën Potter këtë sezon është karakterizuar nga pasime anash të ndjekura nga pasime anash, shpesh të luajtura me ritëm këmbësorësh. Tau do të injektojë ritëm dhe një kërcënim tjetër për mbrojtjen e opozitës. Shumëllojshmëria është erëza e jetës dhe për pjesë të mëdha të këtij sezoni, Brighton janë shfaqur shumë dimensionale.

Tau është gjithashtu i gjithanshëm. Ai është vendosur si një sulmues qendror, një sulmues i dytë, një numër dhjetë dhe në të djathtë dhe në të majtë të një tre sulmuesish gjatë gjithë karrierës së tij. Në favor të Potter-it 3-4-1-2 / 3-4-3, ai mund të plotësonte cilindo nga pozicionet përpara me efektivitet të barabartë.

Hapi nga Mamelodi Sundowns në Premier League është padyshim një hap i madh. Edhe ardhja nga Belgjika në Angli është e vështirë dhe nuk ka garanci se Tau do të pritet për futbollin e Premier League.

Por me ushtrinë e tij të ndjekësve entuziastë të Afrikës së Jugut që marrin përsipër të gjitha llogaritë zyrtare të Brighton në mediat sociale dhe një buzëqeshje që duket se është gdhendur përgjithmonë në fytyrën e tij, ardhja e shumëpritur e Tau në Angli do të jetë së paku argëtuese. Luani i Judës më në fund është këtu.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu