Ekipi kombëtar i SHBA shtriu më tej tentakulat e saj në Evropë me lëvizjen e afatit

Swansea City ka rënë dakord të sjellë Paul Arriola në huazim për pjesën e mbetur të sezonit në një afat transferimi të marrë nga DC United.

Sulmuesi është i ri nga një përpjekje me dy gola për ekipin kombëtar të burrave të SHBA këtë javë kundër Trinidad & Tobago. Ai ka rikthyer mirë në një ACL të shqyer në fillim të vitit 2020, duke shënuar tri herë në përgjithësi për vendin e tij që nga fillimi i muajit të kaluar.

Arriola do të bashkohet me bashkatdhetarin e USMNT Jordan Morris në Liberty Stadium. Morris nënshkruar me Mjellmat në hua nga Seattle Sounders më 22 janar.

Siç ishte rasti me 26-vjeçarin Morris, një lëvizje në Evropë për Arriola në 25 vjeç shënon një përparim tani ose kurrë për anësorin.

“Ne kemi folur me Paul dhe ne e kuptojmë se sa emocionues është ky hap për të në karrierën e tij profesionale”, tha menaxheri i përgjithshëm i DC United, Dave Kasper, në faqen e internetit të klubit të tij. “Ne i urojmë Paul fatin më të mirë dhe shpresojmë që ai të rikthehet në klubin tonë.”

Arriola dhe Morris janë vendosur të marrin pjesë në një betejë promovimi në muajt e ardhshëm. Swansea City është katër pikë larg krye në Kampionat përmes 26 ndeshjeve, duke mbetur vetëm Norwich City.

Arriola më parë mbërriti në DC United nga Club Tijuana për një tarifë rekord prej 3 milion dollarësh në 2017. Ai ka shënuar 14 gola në 72 paraqitje në MLS, megjithëse ai u paraqit në kampionat vetëm një herë vitin e kaluar për shkak të dëmtimit të gjurit.

Me aktivitetin e transferimit të Swansea City para mbylljes së afatit kalimtar, USMNT mund të vazhdojë shfaqjen e tij të fundit në garat evropiane. Njerëz të tillë si Weston McKennie, Giovanni Reyna, Sergino Dest dhe Christian Pulisic kanë shtuar aromën amerikane në disa nga fazat më të mëdha të sportit vonë, duke krijuar biseda për një “epokë të artë” për ekipin kombëtar të SHBA.

Arriola nuk ishte i vetmi amerikan që bëri lëvizjen të hënën, pasi Chris Richards u transferua në Hoffenheim, DeAndre Yedlin u transferua në Galatasaray, Bryan Reynolds nënshkroi me Romën dhe Daryl Dike përfundoi një lëvizje huazimi në Barnsley.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu